Robotyczne kajaki ujawniają, że lodowce topią się dużo szybciej… pod wodą

Lodowce nie topią się tylko od góry, ale i pod wodą, z czego doskonale zdajemy sobie sprawę, ale ze względu na naturę tego procesu nie jesteśmy, a przynajmniej nie byliśmy, w stanie śledzić go dokładnie.

Naukowcy nie mogą po prostu zejść pod wodę, żeby obserwować odbywające się topnienie lodowców, więc do tej pory nie zdawaliśmy sobie sprawy, jak szybko postępuje ten proces - teraz za sprawą robotycznych kajaków mamy dużo większe pojęcie o tym zjawisku i niestety nie są to dobre wieści. LeConte Glacier na Alasce, czyli lodowiec będący praktycznie 32-kilometrową rzeką lodu, która znajduje ujście w oceanie, jest tego najlepszym dowodem. W najnowszym badaniu naukowcy chcieli skupić się na tym, jak i do jakiego stopnia lód topił się w miejscu spotkania z morzem, ale klasyczne metody były zbyt niebezpieczne, ze względu na regularnie odpadające kawałki lodu.

Reklama

Zespół wysłał więc na miejsce robotyczne kajaki, które zostały zaprogramowane tak, aby pływać blisko lodowych klifów i mierzyć, ule świeżej wody wpływa do oceanu spod lodowca. Ten wyjątkowy rodzaj topnienia nie był wcześniej badany, ze względu na ogromne ryzyko takich badań, więc badacze musieli opierać się na szacunkowych modelach. Założono w nich, że topnienie to będzie mniejsze niż to u góry lodowca, gdzie ten ma kontakt z powietrzem i gubi duże fragmenty. Tymczasem okazało się, że byliśmy w błędzie… ogromnym błędzie, bo topnienie pod wodą następuje nawet 100 razy szybciej!

- Dzięki kajakom odkryliśmy zaskakujący objaw topnienia, warstwy skoncentrowanej wody z topnienia lodowców wdzierające się do oceanu ujawniają krytyczne znaczenie procesu dotąd ignorowanego podczas tworzenia modeli i szacunków tempa topnienia - twierdzi autorka badań, Rebecca Jackson. Nowe badania nie są jedynymi, które chcą zajrzeć pod powierzchnię wody, bo w zeszłym roku NASA za sprawą radar satelity odkryło ogromne wgłębienie poniżej Thwaites Glacier w Antarktyce, które wcześniej zawierało 14 miliardów ton lodu. Inne badania wskazały zaś, że woda ze stopionych lodowców zmienia skład oceanicznej wody powierzchniowej, co może przyspieszyć tempo podnoszenia poziomu wody. 

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy