Szkielet tyranozaura trafi na aukcję. Cena? Kilka milionów dolarów

Szkielet gorgozaura, czyli dinozaura należącego do rodziny tyranozaurów, trafi pod koniec lipca na nowojorską aukcję Sotheby's. Szacuje się, że nabywca będzie musiał zapłacić nawet osiem milionów dolarów, czyli w przeliczeniu niemal 38 milionów złotych, za unikalne szczątki tworzące jedyny nieznajdujący się w muzeum szkielet tego gatunku.

Nowojorski dom aukcyjny Sotheby's ogłosił, że podczas ich historycznej aukcji odbywającej się 28 lipca bieżącego roku będzie można nabyć pełny szkielet gorgozaura, czyli dinozaura należącego do rodziny tyranozaurów.

- W swojej karierze miałam zaszczyt obsługiwać i sprzedawać wiele wyjątkowych i unikalnych przedmiotów, ale niewiele z nich jest w stanie zainspirować i pobudzić wyobraźnię tak, jak ten niewiarygodny szkielet gorgozaura - powiedziała Cassandra Hatton, przedstawicielka Sotheby’s.

Szczątki pochodzące sprzed 76 milionów lat mają niemalże trzy metry wysokości oraz siedem metrów długości. Odkryto je w 2018 roku w okolicach rzeki Judith znajdującej się w amerykańskim stanie Montana.

Reklama

Wszystkie inne szkielety tego gatunku znajdują się w kolekcjach muzealnych, w związku z czym jest to obecnie jedyna możliwość na nabycie własnego gorgozaura. Szacuje się, że jego nowy właściciel może zapłacić za niego nawet osiem milionów dolarów, czyli w przeliczeniu niemal 38 milionów złotych.

Zobacz także: "Smok Śmierci". Naukowcy odkryli nowy gatunek pterozaura

Gorgozaur

Tak jak inne tyranozaury gorgozaur był drapieżnikiem charakteryzującym się potężną szczęką wyposażoną w całą masę zabójczych zębów oraz niewielkimi łapkami mającymi po dwa palce. Posiadał on także stosunkowo długie, silne kończyny dolne pozwalające mu szybko przemieszczać się i dorwać bezbronną ofiarą.

Wspomniane stworzenia żyły na terenach dzisiejszej Ameryki Północnej około 76 milionów lat temu. Na ich szczątki po raz pierwszy natknięto się w 1913 roku i już rok później stwierdzono, że należą one do zupełnie nowego gatunku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: tyranozaur | dinozaury
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy