Sztuczna inteligencja określi stan raf koralowych, analizując ich unikalne „melodie”

Brytyjscy naukowcy stworzyli algorytm, który potrafi ocenić stan raf koralowych tylko i wyłącznie na podstawie ich unikalnych „melodii” powstających z dźwięków wydawanych przez tysiące przeróżnych organizmów żyjących w tym środowisku. Jest to wyjątkowo prosta metoda pozwalająca dostarczyć wiele informacji.

Grupa naukowców postanowiła zautomatyzować proces analizy dźwięku morskich krajobrazów w celu znacznego skrócenia całej operacji. W tym celu stworzyli specjalny algorytm, który z dokładnością ponad 90 proc. potrafi stwierdzić, czy dana rafa koralowa utrzymuje się w dobrym stanie.

- Rafy koralowe stoją w obliczu wielu zagrożeń, w tym zmian klimatycznych, dlatego monitorowanie ich zdrowia i powodzenia projektów ochrony ma kluczowe znaczenie - powiedział Ben Williams, współautor badania.

Melodia raf koralowych

Mieszkańcy morskich środowisk wytwarzają najróżniejsze dźwięki, które w połączeniu tworzą unikalne melodie, z których możemy wyciągnąć całą masę interesujących nas informacji. Ich analiza dotychczas była stosunkowo żmudna i czasochłonna. Sztuczna inteligencja ma to wszystko zmienić.

Reklama

- To naprawdę ekscytujące osiągnięcie. Rejestratory dźwięku i sztuczna inteligencja mogą być używane na całym świecie do monitorowania stanu raf i odkrywania, czy próby ich ochrony i przywracania działają - dodał Timothy Lamont, współautor badania.

Pogłębione wyniki badań możemy znaleźć w czasopiśmie "Ecological Indicators". 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: rafa koralowa | Sztuczna inteligencja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama