To niesamowite. Ludzie szyją sobie ubrania już od 120 tysięcy lat

W pewnej marokańskiej jaskini znaleziono właśnie dowody sugerujące, że człowiek przygotowywał sobie odzienie już ok. 120 tysięcy lat temu i używał do tego celu specjalnych narzędzi.

Co prawda nie jesteśmy w stanie stwierdzić, jakie trendy forsował wtedy ówczesny Armani, bo większość materiałów wykorzystywana do produkcji odzienia po prostu nie miała prawa się zachować, ale dzięki takim odkryciom jak to najnowsze wiemy przynajmniej, od kiedy mniej więcej człowiek zaczął nosić ubrania. W pewnej marokańskiej jaskini naukowcy znaleźli bowiem narzędzia, z których człowiek korzystać do skórowania zwierząt i miało to miejsce już 120 tysięcy lat temu. Co warto jednak podkreślić, inną metodą jest analizowanie genetycznego pochodzenie… wszy głowowej. Genetyczne różnice między wszami żyjącymi w materiałach i tymi żyjącymi na naszych sklepach pokazują, że ubrania nosimy już od 170 tys. lat, więc rozbieżność jest spora. 

Reklama

W najnowszych badaniach chodzi jednak o pierwszą metodę, a miejscem znalezienia narzędzi jest dobrze znane naukowcom archeologiczne miejsce o nazwie Contrebandiers Cave. I choć badaczy pierwotnie mieli za zadanie zrekonstruować dietę wczesnych mieszkańców tego obszaru, analizując znalezione tam tysiące fragmentów kości. I tym się właśnie zajmowali, tyle że ich uwagę zwrócił fakt, że część tych kości została zmieniona w narzędzia i to nie takie wykorzystywane do przetwarzania jedzenia, ale oprawiania i przygotowywania skóry do tworzenia odzieży. 

- Te kości miały kształt i ślady wskazujące, że były używane do usuwania resztek podczas przygotowania skór i futer. W tym samym czasie znalazłam wzór nacięć na kościach drapieżników z Contrebandiers Cave, które sugerowały, że ludzie nie przetwarzali tych zwierząt na mięso, ale skóry - tłumaczy Emily Hallett z Max Planck Institute for the Science of Human History. Narzędzia znalezione w jaskini są datowane na 90-120 tysięcy lat, co jest o tyle ważne odnotowania, że poprzednie podobne, znalezione w Południowej Afryce, zostały oszacowane na 75 tysięcy lat, więc mamy do czynienia z narzędziami dużo starszymi. 

Co więcej, jak wskazuje Ian Gilligan, archeolog niezwiązany z tymi badaniami, jest to całkiem sensowne założenie, bo początek ubierania się człowieka 100 tysięcy lat temu dobrze pokrywałby się ze znanymi cyklami zlodowaceń - skoro robiło się coraz zimniej, naturalne było, że człowiek szukał sposobu ochrony przed niską temperaturą. Badacze przy okazji wskazują też na znaleziony w jaskini ząb wieloryba bądź delfina datowany na 110 tysięcy lat, który wykazuje ślady celowego kształtowania i jest jednocześnie pierwszym dowodem takiej działalności człowieka z wykorzystaniem zębów ssaków morskich. 

Źródło: GeekWeek.pl/Arizona State University i

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy