W Amazonii odkryto nowe gatunki sumokształtnych. „Ich pyski są pełne macek”

Lasy amazońskie to dom dla jednej trzeciej światowej populacji zwierząt i roślin, a co najciekawsze tysiące wciąż czekają na odkrycie, jak gatunki sumokształtne, których widok może przyprawić o zawrót głowy.

W Amazonii odkryto nowe gatunki sumokształtnych. „Ich pyski są pełne macek”
W Amazonii odkryto nowe gatunki sumokształtnych. „Ich pyski są pełne macek”Geekweek - import

Ryby wyglądają bowiem jak mali wojownicy, z głowami pokrytymi mackami - jak twierdzi Lesley de Souza z Chicago Field Museum: - Odkryliśmy 6 nowych gatunków naprawdę ciekawych sumokształtnych. Mają macki na pyskach, kolce wystające z głów, niemal jak pazury, żeby chronić siebie i swoje siedliska, a także ciało pokryte kostną powłoką niczym zbroja. To wojownicy, rybi superbohaterowie.

Wszystkie nowe odkrycia należą do rodzaju Ancistrus, czyli ryb słodkowodnych szeroko rozprzestrzenionych na całym obszarze występowania zbrojnikowatych. Największa liczba i największa różnorodność gatunków występuje w basenach amazońskich i paragwajskich w stanach Amazonas i Mato Grosso - znane są też  2 lub 3 gatunki z Panamy.

Ryby te charakteryzują się długością ciała pomiędzy 8 a 15 centymetrów, brakiem płytek kostnych i odontod na przedniej krawędzi pyska oraz obecnością wyrostków i dobrze rozwiniętych wysuwalnych odontod na jego bokach. Jak już wspominaliśmy, to prawdziwi wojownicy, którzy opiekują się swoimi młodymi i siedliskami, odstraszając potencjalnych drapieżników. Jak tłumaczy de Souza: - Kiedy samica widzi te macki, wyglądają dla niej jak jajeczka, oznaczają bowiem wojownika, który będzie dobrym ojcem.

Niestety warto też pamiętać, że naturalne środowisko tej rodziny jest bardzo zagrożone, a wszystko przez wylesianie, rolnictwo na masową skalę czy wydobycie złota: - Górnicy rozgrzebują dna rzeczne, powodując wzmożone wytrącanie osadów, zmieniające środowiska rzeczne i wpływając na zdolność niektórych ryb do przetrwania - dodaje naukowiec. Na szczęście de Souza robi co może, a obecne badania dotyczą ponad 500 gatunków, więc te sześć to dopiero początek.

Źródło: GeekWeek.pl/geek.com/Fot. Field Museum

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas