W końcu możemy zobaczyć, jak ptaki widzą otaczający nas świat
Pewnie wiele razy zastanawialiście się, czy nasi latający przyjaciele, podobnie jak my, widzą świat w kolorowych barwach. Naukowcy zaprojektowali i zbudowali specjalny aparat, który pozwala nam zobaczyć świat ich oczami.
Ptaki mają system wzrokowy podobny do ludzi. Widzą świat w spektrum widzialnym światła na długości fali od 380 do 750 nanometrów. Jednak w odróżnieniu od ludzi, mogą one również widzieć fale ultrafioletowe. Dzięki temu o wiele sprawniej radzą sobie z orientacją w otaczającej je przestrzeni np. gęstych lasów tropikalnych.
Naukowcy ze szwedzkiego Uniwersytetu w Lund zbudowali wspomagany komputerowo wielospektralny aparat wyposażony w liczne optyczne filtry, dzięki któremu możemy symulować obrazy widziane przez najróżniejsze gatunki ptaków. Systemy bazują na czterech typach komórek fotoreceptorowych znajdujących się w siatkówkach ptaków.
Testy wykazały, że wzrok ptaków, dużo praktyczniejszy od ludzkiego, pozwala im znacznie lepiej orientować się w przestrzeni i szybciej reagować na różne sytuacje. Widoczność światła ultrafioletowego i wzmocniony kontrast nadają widzianym przez nie obrazom głębi i trójwymiaru.
Po lewej świat widziany przez ludzi, a po prawej widziany przez ptaki. Fot. Lund University.
„Może się nam wydawać, że to, co widzimy, jest rzeczywistością, ale jest to bardzo ludzka rzeczywistość. Inne zwierzęta żyją w zupełnie innych rzeczywistościach. Teraz możemy patrzeć ich oczami, ujawniając wiele sekretów, które dotychczas były dla nas poza zasięgiem” - powiedział Dan-Eric Nilsson z Uniwersytetu w Lund
Na powyższych obrazach porównano obrazy widziane przez człowieka w dzień i w nocy oraz te przez ptaki. Różnice są charakterystyczne. Raczej my, ludzie, nie chcielibyśmy posiadać wzroku ptaków, bo dodatkowe zdolności, chociaż wydają się praktyczne, nie są nam w ogóle potrzebne w codziennym życiu. Podobnie jest w przypadku ptaków. Nasza perspektywa i kolory widzianego świata znacząco utrudniłyby latającym stworzeniom np. zdobywanie pokarmu.
Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Lund University