Władze apelują do turystów. Wieże z kamieni niszczą środowisko

Układania niewielkich wież z kamieni na szlakach turystycznych może wydawać się ciekawych urozmaiceniem wycieczek, ozdabiającym lokalne środowisko, jednak rzeczona czynność wyrządza więcej szkód niż mogłoby się wydawać. Władze parków narodowych apelując do turystów o zaprzestanie takich działań.

Temat niewielkich wież z kamieni, nazywanych także kopczykami skalnymi, powraca co jakiś czas niczym bumerang. Władze parków narodowych apelują do turystów o zaprzestanie stawiania jakichkolwiek tego rodzaju budowli ze względu na degradowanie środowiska oraz szpecenie krajobrazu.

Zobacz także: Węże w Polsce. Te jadowite i niejadowite. Poznaj wszystkie gatunki

Wieże z kamieni to wandalizm

- Większość z nas udaje się do parków narodowych, aby naprawdę doświadczyć tej naturalnej scenerii, i tak jak wydrapywanie swojego imienia na drzewie, stosy skalne są postrzegane jako wandalizm - mówi na łamach ABC News Cathy Gatley, strażniczka w Parku Narodowym Wąwozu Cania.

Reklama

Jakiś czas temu Australijka wykonała zdjęcie, które wywołało sporo zamieszania w tym temacie. Na fotografii możemy ujrzeć setki mały kopczyków skalnych ustawionych przez turystów jeden obok drugiego. Oczywiście skądś te kamieni musiały zostać zabrane...

- To, co kiedyś było kamienistym dnem potoku, jest teraz gołą ziemią, tylko z kopczykami skalnymi obok - powiedziała Gatley.

Wiele stworzeń może w wyniku takich ludzkich fanaberii stracić własne schronienia, a także być przez to bardziej narażonym na ataki drapieżników. Władze parków starają się walczyć z takimi działaniami poprzez wystawianie niemałych, nawet czterocyfrowych, mandatów.

Wieży z kamieni tradycyjnie używa się do nawigowania turystów w trudno dostępnych miejscach takich jak na przykład szczyty górskie. Wówczas mogą okazać się one naprawdę przydatne. W innych wypadkach stawianie ich jest zwyczajnych wandalizmem. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kamienie | Parki narodowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy