Zapadające w sen zimowy niedźwiedzie pomogą nam w skutecznej walce z otyłością

Naukowcy z Uniwersytetu Utah przyglądają się zapadającym w sen zimowy ssakom, żeby znaleźć genetyczne wskazówki do walki z ludzką otyłością i towarzyszącym jej schorzeniom.

Zapadające w sen zimowy niedźwiedzie pomogą nam w skutecznej walce z otyłością
Zapadające w sen zimowy niedźwiedzie pomogą nam w skutecznej walce z otyłościąGeekweek - import

Badacze uważają, że jeśli znaleźć odpowiednie genetyczne „włączniki”, to będziemy w stanie zrozumieć, dlaczego część ssaków nie cierpi z powodu otyłości i związanych z nią chorób, chociaż mają ku temu wszystkie potrzebne warunki. A co ma do tego hibernacja? Jest jednym z interesujących sposobów adaptacji części ssaków, które jedzą na zapas latem i jesienią, kiedy mają pod dostatkiem pożywienia, budując zapas tkanki tłuszczowej, którą następnie wykorzystują, podczas komfortowego zimowego snu.

Proces ten bardzo intryguje naukowców i to nie tylko z czysto teoretycznego naukowego punktu widzenia, ale i możliwego zastosowania w medycynie czy np. podczas długich kosmicznych lotów, które astronauci mogliby w podobny sposób przespać. Co więcej, zwierzęta podczas hibernacji zdają się być odporne na wszystkie warunki, chociaż podczas ciepłych miesięcy objadają się do tego stopnia, że w przypadku ludzi mówiliśmy już o chorobliwej otyłości. Tymczasem niedźwiedzie i inne zapadające w sen zwierzęta są odporne na choroby serca, cukrzycę, nowotwory oraz utratę gęstości kości i masy mięśniowej.

Jest to ogromna zagadka, której rozwiązania badacze szukają w DNA tych gatunków: - Zwierzęta zapadające w letarg zimowy wykształciły niesamowitą zdolność kontrolowania swojego metabolizm. Ten zaś wpływa na wiele różnych chorób, jak otyłość, cukrzyca, nowotwory czy choroba Alzheimera. Wierzymy, że zrozumienie tego mechanizmu pozwoli nam znaleźć podobny u ludzi i kontrolować część występujących u nas przypadłości - twierdzi profesor Christopher Gregg z Department of Neurology & Anatomy. Zespół przyglądał się w związku z tym 4 zapadającym w sen gatunkom, tj. paskosusłowi lamparciemu, nietoperzowi nockowi myszouchemu, mikruskowi myszatemu oraz tenreczynkowi jeżowatemu.

Porównując ich genomy naukowcy znaleźli dowody na to, że każdy z nich wykształcił mechanizm pozwalający na włączanie i wyłączanie hiperfagii, czyli nadmiernego zwiększenia łaknienia, która pozwala w obitych miesiącach jeść ponad miarę, a podczas snu korzystać ze zgromadzonych zapasów i nie odczuwać głodu. Naukowcy mają nadzieję, że analiza tego zjawiska pozwoli im lepiej zrozumieć i kontrolować ludzką otyłość, niejako kopiując rozpoznane u zwierząt mechanizmy, ale przed nimi jeszcze dużo pracy, bo na dzień dzisiejszy wyodrębnili 364 genetyczne elementy, które mogą za to odpowiadać.

Źródło: GeekWeek.pl/

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas