Zarejestrowano upiorny „ryk” największej i najstarszej żywej istoty na świecie

Ziemia wciąż zaskakuje swoich mieszkańców. W końcu usłyszeliśmy „ryk” organizmu, który waży sześć tysięcy ton i ma około 14 tysięcy lat. Takie rzeczy dzieją się tylko w USA.

Na naszej planecie żyje niezwykła istota, która zadziwia naukowców - jest nią największy i najstarszy na świecie organizm, który znajduje się w Utah w USA. Badacze nadali mu imię Pando i składa się z... tysięcy drzew. 

Pando jest szczególnym drzewostanem, który zbudowany jest z jednego systemu korzeniowego, z którego wyrasta około 47 000 pni topoli osikowej - wszystkie posiadają identyczne DNA. "Magiczny" las zajmuje powierzchnię około 40 hektarów i waży w sumie 6 000 ton. Naukowcy szacują, że organizm może mieć nawet 14 000 lat.

Reklama

"Ryk" tysięcy drzew

Jeff Rice, artysta dźwiękowy przywiązał hydrofon (mikrofon ze wbudowanym wspomagającym urządzeniem, które odbiera i nagrywa dźwięki w wodzie) do korzeni Pando. Efekt pracy zaskoczył wszystkich.

- Hydrofony potrzebują nie tylko wody do działania. Mogą również odbierać wibracje z powierzchni takich jak korzenie, a kiedy założyłem słuchawki, od razu byłem zaskoczony. Coś się działo. Rozległ się cichy dźwięk - dodał Rice.

Jak mówił dalej Rice kiedy przyszła burza, dźwięk nasilił się i przekształcił w upiorne, niskie dudnienie. Nagranie można przesłuchać na stronie ecosystemsound.com. "Ryk" powstał wskutek poruszania się milionów liści i drżenia tysięcy pni. Wibracje przechodzą do gigantycznego systemu korzeniowego i są odbierane przez hydrofon.

Chcą stworzyć mapę na podstawie dźwięku

Organizacja Friends of Pando i Jeff Rice połączyli siły i będą próbować stworzyć niezwykłą mapę rozmieszczenia skomplikowanego systemu korzeniowego, bazując na... dźwięku.

- Dźwięki są piękne i interesujące, ale z praktycznego punktu widzenia naturalne dźwięki mogą być wykorzystane do udokumentowania stanu środowiska. Są one zapisem lokalnej różnorodności biologicznej i stanowią punkt odniesienia, który można zmierzyć w odniesieniu do zmian środowiskowych - powiedział Rice.

Ponadto badacze chcą wykorzystać otrzymane dane w szczegółowej analizie ruchu wody w najstarszym i największym organizmie świata. Jednocześnie chcą dowiedzieć się, w jaki sposób powiązane są ze sobą gałęzie drzew i kolonie owadów względem głębokości korzeni.

Pando zmierza niebezpieczną drogą

Niestety Pando zmaga się z problemami, które wynikają ze zmian klimatu. Wzrost temperatury i mniejsze sumy opadów odbijają się na jego zdrowiu. Jednocześnie podgryzają go jeleniowate, które bardzo szybko rozmnożyły się w ostatnich latach. Zwierzęta te jedzą czubki młodych drzew, przez co te nie są w stanie dorosnąć. Ponadto każdego roku zwiększa się presja wywołana przez człowieka, m.in. coraz intensywniejszą turystyką, czy wprowadzaniem zanieczyszczeń do środowiska.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przyroda | tajemnica | środowisko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama