Inteligentne Miasta

Pierwsze na świecie lotnisko zasilane energią słoneczną

Port lotniczy Koczin w Indiach będzie pierwszym na świecie całkowicie zasilanym energią słoneczną.

Dach terminalu portu lotniczego Koczin już w 2013 r. pokryto ogniwami fotowoltaicznymi o mocy szczytowej 100 kWp. Przeprowadzono kolejne prace, a ogniwa o mocy szczytowej 1 MWp znajdują się i na dachu terminalu, i w hangarach samolotów. To jednak nie koniec.

Już wkrótce port lotniczy Koczin zostanie wzbogacony o kolejne ogniwa fotowoltaiczne. Nowa instalacja zbierająca energię naszej gwiazdy rozciąga się na obszarze 18,2 hektarów i składa się z ponad 46 tys. paneli słonecznych. Jej moc szczytowa wynosi 12 MWp, co jest wystarczające do zasilenia przez rok 10 tys. domów. W połączeniu z dużymi ilościami roślin na lotnisku, ma być to obiekt o neutralnej emisji dwutlenku węgla.

Przedstawiciele portu lotniczego Koczin przekonują, że ograniczenie emisji dwutlenku węgla o 300 tys. ton w ciągu najbliższych 25 lat jest równoznaczne z zasadzeniem 3 milionów drzew lub nie jeżdżeniem samochodami przez 1,2 mld km. Koszt modyfikacji lotniska wyniósł 10 mln dol., ale wydatek ten zwróci się poprzez oszczędności energii w ciągu 5 lat.

Dzięki połączeniu ogniw fotowoltaicznych i zasadzonych roślin, lotnisko wytworzy więcej energii niż jest wymagane do jego komfortowego funkcjonowania.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy