Pierwsze zasilane energią słoneczną lotnisko w Afryce

W mieście George w RPA powstało pierwsze w Afryce lotnisko w całości zasilane energią słoneczną. To krok w stronę całkowitego przełączenia się na odnawialne źródła energii.

Wszystko na lotnisku w George - od taśm bagażowych po wieżę kontroli lotów - jest zasilane energią słoneczną. Na lotnisku jest zamontowane 2000 paneli fotowoltaicznych. W RPA jest średnio 2500 słonecznych godzin rocznie, dzięki czemu nawet taka liczba wystarcza do produkcji 88 proc. więcej energii niż jest wymagane.

Lotnisko w George jest dumne ze swojego osiągnięcia - ekrany znajdujące się w budynkach terminali informują pasażerów o tym, ile gospodarstw jest zasilanych dzięki wyprodukowanej przez nich energii. Co ciekawe, lotnisko w George nie jest pierwszym na świecie w pełni zasilanym energią słoneczną - tym tytułem może poszczycić się Cochin Airport w południowych Indiach.

Reklama

Kolektory słoneczne zostały zainstalowane we wrześniu 2015 r., a od tego czasu lotnisko zmniejszyło emisję dwutlenku węgla o ok. 1229 ton. Przekłada się to nie tylko na ochronę klimatu, ale także przynosi korzyści ekonomiczne. Od czasu montażu paneli fotowoltaicznych, rachunki za elektryczność spadły o 40 proc.

Węgiel wciąż stanowi źródło 90 proc. energii elektrycznej w RPA. Inicjatywy takie, jak ta w George przyczyniają się do przełamania niechlubnych statystyk. George Airport obsługuje 700 tys. pasażerów rocznie.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy