Siemens prezentuje pierwszy autonomiczny tramwaj na świecie

Siemens Mobility, we współpracy z ViP, prezentuje pierwszy na świecie autonomiczny tramwaj. Siemens Mobility zademonstruje jazdy testowe tramwaju autonomicznego na sześciokilometrowym odcinku linii tramwajowej w Poczdamie w Niemczech w dniach 18-21 września.

W ramach projektu Spółka ViP dostarczyła tramwaj Siemens Combino. Ten eksperymentalny pojazd jest wyposażony w lidar, radar oraz kamery, które służą jako "cyfrowe oczy" rejestrując tramwaj i ruch uliczny wokół pojazdu. Dzięki temu możliwa jest dalsza prognoza sytuacji na drodze i włączenie odpowiednich systemów w tramwaju. Sztuczna inteligencja reaguje na sygnalizację tramwajową, zatrzymuje się na przystankach i reaguje automatycznie w przypadku zagrożeń, takich jak piesi na torowisku lub przejściu oraz inne pojazdy. Siemens Mobility jest pierwszą firmą której udało się wypuścić autonomiczny tramwaj na drogi w celach badawczych.

- Światowa premiera pokazuje, że jesteśmy w stanie aktywnie kreować mobilność przyszłości. Nasz autonomiczny tramwaj już jest w stanie wykonywać najważniejsze manewry w prawdziwym ruchu ulicznym. W tramwaju zastosowano system przeciw-kolizyjnemu 'Siemens Tram Assistant' znany w tramwaju Avenio M z niemieckiego Ulm. Zmieniając pociągi i infrastrukturę na inteligentną, możemy zagwarantować dostępność i zwiększyć bezpieczeństwo jazdy na trasach lokalnych i długodystansowych - powiedziała Sabrina Soussan, szef Siemens Mobility.

Testowy autonomiczny tramwaj nie jest zaprojektowany do użytku komercyjnego. Obecnie projekt skupia się na wykrywaniu technologicznych wyzwań pojawiających się przed autonomicznymi pojazdami w warunkach prawdziwego ruchu ulicznego, a następnie na opracowaniu i testowaniu rozwiązań.

Reklama
INTERIA.PL/informacje prasowe
Dowiedz się więcej na temat: autonomiczny tramwaj | tramwaj | Siemens
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy