Nowy papież Leon XIV. Kto wcześniej nosił to imię?
Nowym papieżem, wybranym 8 maja 2025 roku, został kardynał Robert Prevost, znany teraz jako Leon XIV. To imię wybrano już teraz czternaście razy w historii papiestwa. Na kim się wzorował?

Dnia 8 maja 2025 roku po dwudniowym konklawe wybrano nowego papieża, kardynała Roberta Prevosta ze Stanów Zjednoczonych. Przyjął imię Leon XIV.
"Niech pokój będzie z wami wszystkimi, najdrożsi bracia i siostry" - to pierwsze słowa papieża Leona XIV do tysięcy wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra. Na kim wzorował się, wybierając to imię?
Święty Leon I Wielki. Pierwszy papież z tym imieniem

Urodził się ok. 400 roku. 26 września 440 r. został wybrany na 45. papieża i był nim do momentu śmierci 10 listopada 461 r. Jako pierwszy papież otrzymał przydomek "Wielki". W roku 1754 Benedykt XIV ogłosił go doktorem Kościoła. Jest patronem muzyków i śpiewaków.
Dzięki swej niezrównanej wiedzy teologicznej i mądrości pasterskiej zyskał ogromny szacunek w Rzymie. Kiedy został wybrany na papieża po śmierci Sykstusa III, zaczął zwalczać liczne herezje, które odkrył wśród duchownych.
Leon I podkreślał dwie natury istniejące w Chrystusie - boskość i człowieczeństwo. W liście do biskupa Konstantynopola rozwinął swoją naukę na ten temat, co zostało oficjalnie potwierdzone na Soborze Chalcedońskim w 451 roku. "Piotr przemówił przez usta Leona", mieli wykrzyknąć wtedy ojcowie soborowi.
Św. Leon I Wielki zostawił po sobie około 150 listów i prawie 100 mów, z których wiele pozostało do dziś i pozwalają poznać ówczesne życie liturgiczne.
Leon XIII. Imienny poprzednik papieża Leona XIV

Urodził się 2 marca 1810 roku, a na papieża został wybrany w trzecim głosowaniu 20 lutego 1878 po śmierci Piusa IX. Jego pontyfikat trwał aż 25 lat, do śmierci 20 lipca 1903 roku. Był wówczas najstarszym papieżem w historii - zmarł w wieku 93 lat.
Uważa się go za jednego z najważniejszych papieży w historii. Próbował pogodzić Kościół z nowoczesnością, otwierając się na naukę, filozofię i poglądy społeczne. Kontynuował politykę Piusa IX, potępiając masonerię, socjalizm i nihilizm.
W 1883 roku otworzył Tajne Archiwa Watykanu, umożliwiając dostęp do nich wszystkim naukowcom, niezależnie od wyznania.
Leon XIII najbardziej znany jest z przełomowej encykliki "Rerum novarum" z 15 maja 1891 roku, w której przedstawione zostały zasady katolickiej nauki społecznej. Opowiedział się w niej za prawami robotników i uczciwą płacą, dzięki czemu został określony mianem "papieża robotników".
Imiona papieży
Imię Leon było używane przez aż 13 papieży (teraz 14) - to jedno z najczęściej wybieranych imion w historii papiestwa. Na pierwszym miejscu w tym rankingu jest imię Jan (wybrane 23 razy), Benedykt (wybrane 17 razy) oraz Grzegorz (16 razy). W 2013 roku Franciszek został papieżem, który po raz pierwszy od ponad 1000 lat wybrał imię niewybierane nigdy wcześniej.