W Norwegii powstanie pierwszy taki tunel wodny

​W Norwegii już wkrótce może powstać pierwszy na świecie tunel wodny dla dużych statków.

Norweska Administracja Wybrzeża (Kystverket) zamierza wydać 270 mln dol. na wybudowanie tunelu łączącego Morze Norweskie i Morze Północne przez Półwysep Stadlandet. Budowa Stad Ship Tunnel ma rozpocząć się w 2018 r. Tunel będzie miał 37 wysokości, 26,5 m szerokości i 1,7 km długości.

W celu wydrążenia tunelu w półwyspie, będzie trzeba usunąć ok. 7,5 mln ton skał. Budowa projektu zakończy się w 2022 r. Wodny tunel stanie się nowym skrótem dla statków ważących do 17 600 ton.

Obecnie przemieszczanie się po półwyspie może być długotrwałe i zdradzieckie z powodu licznych burz występujących każdego roku (od 45 do 106). Wodny tunel będzie bezpiecznym skrótem niezależnym od warunków pogodowych pozwalającym na duże oszczędności czasu.

Reklama

"Połączenie wiatru, prądów i fal sprawia, że sekcja ta jest szczególnie wymagającą częścią norweskiego wybrzeża. Bardzo wysokie fale pochodzące z różnych kierunków w tym samym czasie mogą powodować sytuacje krytyczne" - czytamy w oświadczeniu Kystverket.

Projekt jeszcze nie dostał zielonego światła, ale władze Norwegii już teraz zapowiedziały, że będzie to "pierwszy na świecie tunel wodny pozwalający na przemieszczanie się tak dużych statków".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: statki | żegluga

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama