Koronawirus

Lek na koronawirusa: Tlenek azotu pomoże pacjentom z COVID-19

​Trwają badania kliniczne mające na celu zbadanie wpływu tlenku azotu na leczenie pacjentów cierpiących na COVID-19. Czy to będzie skuteczny lek na koronawirusa?

Lekarze z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham zapisali pacjentów do międzynarodowego badania klinicznego, aby dowiedzieć się, czy tlenek azotu wykazuje korzyści dla osób cierpiących na COVID-19 z poważnie uszkodzonymi płucami. Może to być kluczowe w walce z pandemią koronawirusa. 

Obecnie nie ma zatwierdzonych metod leczenia COVID-19. Zespół ostrej niewydolności oddechowej wywoływany przez koronawirusa SARS-CoV-2 jest główną przyczyną śmierci z powodu obecnej pandemii. Stwierdzono, że tlenek azotu poprawia przepływ krwi w rejonach płuc, nie blokując dostępu powietrza i zwiększając ilość tlenu w krwiobiegu.

Tlenek azotu działa również zabójczo na koronawirusy. Wykazano to podczas epidemii SARS w latach 2002-2003, która została spowodowana przez patogen bliźniaczo podobny do SARS-CoV-2.

Do badania klinicznego przeprowadzanego przez naukowców z Uniwersytetu Alabamy może być zakwalifikowany każdy pacjent cierpiący na COVID-19 przebywający na oddziale intensywnej terapii, który potrzebuje respiratora do oddychania.

- Badanie to pozwoli pacjentom z najcięższą postacią COVID-19 na dostęp do terapii ratunkowej, która może nie tylko poprawić stan ich płuc, ale przede wszystkim - uratować ich życie - powiedział dr Vibhu Parcha, specjalista od chorób sercowo-naczyniowych z Uniwersytetu Alabamy w Birmingham.

Na razie nie ma planów testowania tlenku azotu u pacjentów z COVID-19 w innych krajach.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: koronawirus | choroba płuc | COVID-19 | pandemia | SARS-CoV-2
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy