Sezon grypowy a COVID-19. Jak przygotować się na kolejną falę zachorowań?

Jakby pandemia COVID-19 nie była naszym jedynym problemem, zbliża się kolejny sezon grypowy. Jak ciężki będzie sezon grypowy 2020/21? Czy możemy zrobić coś, aby się na niego przygotować?

COVID-19
COVID-19123RF/PICSEL

Dr Benjamin Singer, pulmonolog z Uniwersytetu Northwestern, który leczy pacjentów z COVID-19 na oddziale intensywnej terapii, przedstawia najlepszą obronę przed grypą, która może również chronić przed koronawirusem. Jego zdaniem kluczowe są cztery czynniki, które mogą determinować nadchodzący sezon grypowy.

  1. Transmisja. Taktyka dystansu społecznego mająca na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19, sprawdza się także w przypadku grypy sezonowej. Jeżeli jesienią 2020 r. zaobserwujemy wzrost zachorowań na COVID-19, ponowne zaostrzenie środków dystansu społecznego, może pomóc w rozprzestrzenianiu się grypy.
  2. Szczepienia. W oczekiwaniu na szczepionkę przeciwko SARS-CoV-2, powinniśmy zaplanować szczepienia ochronne przeciwko grypie, by być odpornym na ten patogen. Ma to znaczenie głównie dla starszych osób, ale także tych w sile wieku.
  3. Diagnostyka. Konieczna jest powszechnie dostępna i szybka diagnostyka COVID-19 i innych patogenów układu oddechowego. Wykryto bowiem infekcję innym patogenem układu oddechowego (w tym wirusem grypy) u ponad 20 proc. pacjentów z pozytywnym wynikiem na obecność SARS-CoV-2.
  4. Różnice. Pandemia COVID-19 uwidoczniła dysproporcje między osobami z różnych części świata, dlatego konieczne jest ożywienie wysiłków w zakresie zdrowia publicznego mających na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusów, zwiększenia liczby szczepień i wdrożenia szybkiej diagnostyki.

CDC oszacowały, że epidemia grypy w sezonie 2019-2020 spowodowała dziesiątki milionów przypadków zachorowań i dziesiątki tysięcy zgonów.- Nawet w latach niepandemicznych grypa i inne przyczyny zapalenia płuc stanowią ósmą wiodącą przyczynę śmierci w Stanach Zjednoczonych, a wirusy oddechowe są najczęściej identyfikowanymi patogenami wśród hospitalizowanych pacjentów z pozaszpitalnym zapaleniem płuc - podsumował Singer.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas