Kosmos

Księżycowa hodowla roślin NASA już w 2015 roku

NASA chce się dowiedzieć, jak wygląda uprawa roślin w warunkach innych niż ziemskie. W tym celu wyśle na Księżyc niewielką hodowlę.

Inicjatywa zespołu Lunar Plant Growth Habitat zakłada dostarczenie na powierzchnię naszego naturalnego satelity niewielkich pojemników z nasionami rzepy, bazylii i rzodkiewnika pospolitego. Po wylądowaniu rozpocznie się proces nawadniania i monitorowania stanu rozwoju nasion. Naukowcy zakładają, że powietrza w naczyniu hodowlanym wystarczy na około 5 dni eksperymentu. Jednak nawet tak krótki czas pozwoli zgłębić wiedzę na temat wpływu niesprzyjających warunków na rozwój organizmów roślinnych.

NASA chce zrealizować swój eksperyment jak najniższym kosztem, więc wykorzysta do tego komercyjne lądowniki projektowane w ramach konkursu Google Lunar XPRIZE. Zadanie zespołów biorących w nim udział polega na stworzeniu lądownika, który bezpiecznie osiądzie na powierzchni Księżyca, pokona odległość 500 metrów i wyśle dwa sygnały na Ziemię. Dodatkowe nagrody będą przyznawane np. za analizę księżycowego gruntu.

Reklama

Zgodnie z regulaminem konkursu wszystkie zespoły muszą być gotowe przez końcem 2015 roku.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Księżyc | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama