Laser najskuteczniejszą bronią przeciwko asteroidom?

Naukowcy wciąż pracują nad metodami ochrony Ziemi przez asteroidami. W grę wchodzi kilka rozwiązań, ale nowo zaprezentowana koncepcja, oparta na potężnym laserze, wydaje się najskuteczniejsza i najprostsza w realizacji.

Fot. Kosmo
Fot. Kosmomateriały prasowe

Przedsięwzięcie o nazwie DE-STAR (Directed Energy System for Targeting of Asteroids and exploRation) zakłada umieszczenie na orbicie potężnego lasera, który w razie zagrożenia wystrzeli wiązkę światła w nadlatujący obiekt i zmieni trajektorię jego lotu. Kolejny system nazywa się DE-STARLITE i może podróżować wraz z asteroidą, aby w ten sam sposób zmieniać jej kurs.

Naukowcy wymyśli sobie, że światło lasera tak nagrzeje punkt na powierzchni kosmicznego głazu, że jego materiał zacznie powoli odparowywać. Wyrzucana w przestrzeń materia będzie w stanie zmienić kurs asteroidy.

Wcześniej muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Kluczowa będzie przede wszystkim moc lasera, ale wystarczające okazałyby się te wykorzystywane przez amerykańskie wojsko. Dlatego naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego przekonują, że kluczowa dla tego przedsięwzięcia technologia już istnieje.

Kolejną kwestią są zależności. Do zmiany kursu dużego obiektu potrzeby jest laser o większej mocy. Kluczową rolę odgrywa również jego odległość od Ziemi. W przypadku asteroidy będącej stosunkowo blisko naszej planety doskonale sprawdzi się mocniejszy DE-STAR. Jeśli natomiast inny obiekt będzie w stanie nam zagrozić dopiero za kilka lub kilkanaście lat, to do jego przekierowania zostanie wykorzystany DE-STARLITE z laserem o małej mocy. Im dłużej będzie świecił, tym bardziej zmieni kurs nadlatującego obiektu.

"Im większa asteroida, tym więcej czasu potrzebujemy. A im większy laser, tym mniej nam go potrzeba. DE-STARLITE z laserem o mocy 20 kW będzie potrzebował 15 lat na zmianę kursu głazu o szerokości 300 metrów. Z mniejszymi upora się w niecały rok" - powiedział Qicheng Zhang, główny autor badań.

Naukowcy przekonują, że technologie obrony przed asteroidami oparte na laserze są w tej chwili najskuteczniejszymi, jakie mamy.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas