Kosmos

LauncherOne - dwustopniowa rakieta Virgin Galactic coraz bardziej realna

Firma Virgin Galactic zakończyła budowę centrum projektowania i produkcji dwustopniowych rakiet LauncherOne, które mogą wynosić w przestrzeń kosmiczną ładunki o masie do 225 kg – donosi The Verge. Będzie ona bezpośrednią konkurencją dla SpaceX i Orbital ATK.

Placówka znajduje się na lotnisku Long Beach w Kalifornii, 29 km od Los Angeles. Firma Virgin Galactic będzie tam pracować nad dwustopniową rakietą przystosowaną do wynoszenia na orbitę niewielkich ładunków - satelitów. Jeśli testy potoczą się zgodnie z planem i pojazd będzie gotowy do działania, to Virgin Galactic z pewnością znajdzie wielu klientów.

LauncherOne ma jedną bardzo ważną zaletę - startuje z wysokości kilkudziesięciu tysięcy metrów, gdzie jest wynoszony przez samolot WhiteKnightTwo. Taka strategia pozwala drastycznie obniżyć koszty misji, ale ma również poważnie ograniczenie w postaci maksymalnego "udźwigu". Branson powiedział, że jego rozwiązanie będzie najtańsze na rynku, a starty mogą się odbywać nawet co 3-4 godziny.

Reklama

Samolot WhiteKnightTwo na podobnej zasadzie umożliwi lot w kosmos załogowemu SpaceShipTwo. Ten ostatni będzie zabierał w kosmos bogatych turystów. 

Na podobny pomysł wpadła również DARPA. Przy czym w roli WhiteKnightTwo wystąpi myśliwiec F-15E.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Virgin Galactic
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama