Łazik Perseverance znalazł dziwną skałę na Marsie

​Łazik Perseverance odkrył dziwną marsjańską skałę. Skąd się wzięła w niej sieć otworów?

NASA opublikowała zdjęcie niezwykłej, "podziurawionej" skały, które zostało wykonane przez urządzenie Mastcam-Z podczas sol 37, czyli 28 marca. Naukowcy przypuszczają, że taka skała nie mogła powstać w wyniku naturalnej aktywności na Czerwonej Planecie.

Zwolennicy teorii o inteligentnych cywilizacjach pozaziemskich od razu się uaktywnili i powiedzieli, że tak dziwna skała musi być wytworem sztucznym. Naukowcy są jednak bardziej powściągliwi.

Samo podziurawienie nie jest niczym niezwykłym, bo większość marsjańskich skał ma taką postać, ale zwolennicy teorii spiskowych zauważyli, że otwory są rozmieszczone na skale w równych odległościach. 

Przedstawiciele NASA jeszcze nie odnieśli się do tych rewelacji. Jest prawdopodobne, że skała nie pochodzi z Marsa, a jest przykładem pierwszego meteorytu namierzonego przez łazik Perseverance. Skąd pochodzi? Być może z Ziemi? Wkrótce mają zostać przeprowadzone dodatkowe badania obiektu, które mogą rozwiać istniejące wątpliwości.

Syn polskiej legendy pracuje w NASA - zdradza sekrety marsjańskich misji

Łazik Perseverance miał pracowity pierwszy miesiąc na powierzchni Marsa. Z krateru Jezero, gdzie wylądował 18 lutego, robił tyle badań geologicznych, ile tylko mógł - jednocześnie robiąc zdjęcia otoczenia i analizując pobliskie skały. Naukowcy z zespołu już ustalili, że kilka z tych skał jest chemicznie podobnych do skał wulkanicznych na Ziemi, oraz że wiatr i woda spowodowały erozję niektórych z nich.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Perseverance | Mars | Misja na Marsa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy