Kosmos

Mars rozerwie na strzępy jeden ze swoich księżyców

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu milionów lat Mars straci jeden ze swoich księżyców – donosi serwis Slashgear. Winne temu są siły pływowe Czerwonej Planety.

Układ Mars - Fobos jest niezwykły, ponieważ oba ciała niebieskie dzieli odległość zaledwie 6 tys. km - żadna inna planeta Układu Słonecznego nie ma swojego księżyca tak blisko. Niestety, dla tego drugiego oznacza to katastrofalne w skutkach konsekwencje. Siły pływowe Marsa powoli go rozrywają i przyciągają.

Siła przyciągania nie jest zbyt duża, ponieważ Fobos przybliża się do swojej planety około 2 metry na sto lub więcej lat. Zanim jednak na nią runie, zostanie rozerwany na kawałki - i to jest zdaniem naukowców najbardziej prawdopodobnym scenariuszem.

Reklama

Niemałe znaczenie ma sama struktura tego obiektu, który jest - zdaniem uczonych - stosem gruzu z dość spójną strukturą zewnętrzną, która ten gruz utrzymuje. To jednak nie wystarczy, ponieważ oddziaływanie Marsa już odznacza się charakterystycznymi bruzdami na powierzchni Fobosa.

Oszacowano, że księżyc Marsa ma przed sobą od 30 do 50 mln lat życia. Podobny los spotka również naturalnego satelitę Neptuna.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Fobos | Księżyc | Mars
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy