Kosmos

Naukowcy przygotują ludzkość na spotkanie z kosmitami

Naukowcy od lat starają się odpowiedzieć na pytanie, czy istnieje życie we wszechświecie. NASA jest przekonana, że wkrótce uda się je odkryć i tym samym ludzkość trzeba przygotować na to wydarzenie.

NASA i Biblioteka Kongresu USA zorganizowali wspólnie sympozjum zatytułowane "Preparing For Discovery". Jego celem było szerzenie wiedzy, jakie mogą okazać się obce formy życia egzystujące gdzieś daleko w przestrzeni kosmicznej.

Mimo iż do tej pory nie znaleziono wystarczających dowodów, by można stwierdzić, że życie pozaziemskie istnieje, według astrobiologów jest to tylko kwestią czasu. Niestety, pod wieloma względami ludzkość najprawdopodobniej nie jest gotowa na tę wiadomość. Dla większości osób informacja o odkryciu na innej planecie żyjących, a nawet czujących istot, byłaby szokiem. Właśnie po to, by uniknąć masowej histerii, konieczne jest organizowanie spotkań takich, jak to wymienione.

- Rozważamy różne scenariusze z udziałem życia pozaziemskiego. Jeżeli znajdziemy mikroby to jedno. Jeżeli znajdziemy inteligentne istoty, to zupełnie inna historia. A jeżeli te istoty będą w stanie się z nami komunikować, to może być dla wielu szokiem. Nie chcemy czekać, aż odkrycie się dokona. Trzeba przygotować ludzkość na konsekwencje, które takie odkrycie ze sobą pociągnie - powiedział Steven J. Dick, astronom NASA i jeden z organizatorów sympozjum.

Reklama

Czy kosmici istnieją? Wielu twierdzi, że ich widziało. Co o tym sądzisz?

Tematyka dotycząca istot pozaziemskich nie jest tylko domeną naukowców. Żywe dyskusje na ten temat prowadzą filozofowie i teolodzy, bo potwierdzenie istnienia obcych form życia może rzucić zupełnie nowe światło na religię.

- Ponad 96-97 proc. niezwykłych obserwacji można wyjaśnić nietypowymi zjawiskami naturalnymi. Ale jest pozostałe 3-4 proc., które wymagają bardziej wnikliwych badań. Moim zdaniem odkrycie życia poza naszą planetą będzie najważniejszym wydarzeniem XXI wieku, a może i całej historii ludzkości - dodał Dick.

O tym, jak życie ludzi może się zmienić po odkryciu cywilizacji pozaziemskich opowiadały już filmy, seriale i książki. Teraz do sprawy trzeba podejść w bardziej rzetelny, czysto naukowy sposób. Bo wielkie odkrycie może czaić się tuż za rogiem.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: życie pozaziemskie | NASA | obce cywilizacje
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy