Kosmos

Odkryto wodę i substancje organiczne na asteroidzie

​Na asteroidzie Itokawa znaleziono wodę i substancje organiczne. Odkrycie to może zmienić nasze rozumienie o tym, jak rozwinęło się życie na Ziemi.

Naukowcy znaleźli wodę i materię organiczną na powierzchni asteroidy pobranej z Układu Słonecznego - to pierwsze takie odkrycie w historii. Próbka, która była tylko pojedynczym ziarnem, pochodzi z asteroidy Itokawa i została zebrana przez sondę Hayabusa w 2010 r.

Ziarno zawiera zarówno wodę, jak i materię organiczną, które pochodzą nie z obcego świata, ale z samej asteroidy. Naukowcy z brytyjskiego Royal Holloway sugerują, że asteroida ewoluowała przez miliardy lat, wchłaniając ciekły i organiczny materiał w taki sam sposób jak Ziemia.

Asteroida przetrwała ekstremalne temperatury, utratę wody i kosmiczne kolizje, ale zdołała się ponownie uformować i nawodnić, wykorzystując zebrany materiał. Badanie pokazuje również, że asteroidy typu S - które są najczęstsze wśród tych docierających na Ziemię - mogą zawierać podstawowe cegiełki życia.

Może to pozwolić na nowo napisać naszą wiedzę o historii życia na Ziemi, która wcześniej skupiała się na bogatych w węgiel asteroidach typu C.

Badania naukowców zostały opublikowane w czasopiśmie "Scientific Reports".

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | asteroida
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy