Polscy astrofizycy odkryli tajemniczy sygnał z odległej galaktyki

Astronomowie z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie odkryli zaskakujące, regularne zmiany promieniowania gamma blazara Markarian 501. Obiekt wywołujący to zjawisko znajduje się w odległości 456 milionów lat świetlnych. Dokładna przyczyna fenomenu pozostaje nieznana.

Blazary to aktywne jądra galaktyk z relatywistycznymi strumieniami promieniowania skierowanymi ku obserwatorowi. Są one rodzajem kwazarów i wszystkie mają supermasywną czarną dziurę w centrum.

Blazar Markarian 501 to potężne źródło promieniowania elektromagnetycznego, które emitowane jest niemal we wszystkich zakresach spektrum. Polscy naukowcy przeanalizowali dane uzyskane przez obserwację tego obiektu za pomocą obserwatorium orbitalnego Fermi. 

Znaleziono wyraźne oscylacje periodyczne, powtarzające się co około 332 dni. Jednak stwierdzono również, że zmiany intensywności promieniowania gamma osłabły w ostatnich latach. Tak regularna emisja stanowi trudną do rozwikłania zagadkę. 

Reklama

Prawdopodobnie przyczyną zjawiska jest obecność w centrum blazara nie pojedynczej, ale podwójnej supermasywnej czarnej dziury, przez którą strumienie materii emitowane z blazara zmieniają kierunek. 

Zmianynaziemi.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy