Pomóż Unii nazwać 30 planet

Międzynarodowa Unia Astronomiczna (IAU) zaprasza do wzięcia udziału w głosowaniu, które wyłoni nowe nazwy 30 planet pozasłonecznych. Będzie to pierwsza tego typu inicjatywa w historii.

Co pewien czas pojawia się organizacja, która umożliwia odpłatne nadawanie nazw ciałom niebieskim lub znajdującym się na ich powierzchniach obiektom. Trudno się dziwić, że wiele osób korzysta z tego przywileju. Niestety, nie są one świadome, że zawsze jest to kolejny sposób na wyłudzenie pieniędzy, ponieważ władzę nad kosmiczną nomenklaturą dzierży Międzynarodowa Unia Astronomiczna.

IAU jest międzynarodową organizacją zrzeszającą zawodowych (przynajmniej ze stopniem dr) astronomów rekomendowanych przez Komitety Narodowe. Ma ona wyłączne prawo do nadawania nazw nowo odkrytym ciałom niebieskim oraz wszystkim tworom, które znajdują się na ich powierzchniach, co wielokrotnie przypomina przy okazji kolejnych prób oszustwa.

Reklama

Jednak za sprawą ogromnego zainteresowania astronomią IAU zdecydowała, że w przyszłym roku 30 planet pozasłonecznych otrzyma nowe nazwy. Odbędzie się to drogą głosowania, w którym udział będą mogły wziąć osoby zaangażowane w kluby astronomiczne lub organizacje typu non-profit - wcześniej zweryfikowane przez Unię.

Głosowanie odbędzie się wiosną i latem przyszłego roku, a wyniki zostaną zaprezentowane w sierpniu na specjalnej ceremonii z okazji 29. Zgromadzenia Ogólnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Międzynarodowa Unia Astronomiczna | egzoplaneta
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy