Kosmos

Rekordowy poziom promieniowania UV w Andach

Serwis PhysOrg donosi, że naukowcom z USA i Niemiec udało się zmierzyć rekordowo wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego. Dane udało się zebrać w Andach - nieco ponad 2400 km od równika.

Odnotowany poziom promieniowania był znacznie wyższy od tego, który uważa się za szkodliwy dla organizmów lądowych i wodnych. - Te rekordowo wysokie pomiary nie były dokonywane na Antarktydzie, gdzie dziury ozonowe są stałym problemem już od dziesięcioleci. To ma miejsce w tropikach, gdzie znajdują się skupiska ludności - powiedziała Nathalie A. Cabrol, kierownik badań z SETI i NASA Ames Research Center.

Pomiarów dokonano w Andach w 2003 i 2004 roku przy użyciu instrumentów opracowanych dla European Light Dosimeter Network (Eldonet).

Reklama

- Indeks UV 11 uważany jest za skrajny, a w ostatnich latach osiągał wartość 26. Jednak w grudniu 2003 roku zmierzyliśmy indeks na poziomie 43. Jeśli jesteś na plaży w Stanach Zjednoczonych, to spotkasz się 8 lub 9, a takie wymagają już odpowiedniej ochrony. Naprawdę nie chcesz zaleźć się na zewnątrz w momencie, kiedy jest na poziomie 30 lub 40 - dodaje Cabrol.

Wysoki poziom promieniowania ultrafioletowego mógł mieć związek z rozgrywającymi się równocześnie wydarzeniami - czytamy na łamach PhysOrg. Chodzi przede wszystkim o huragany i pożary. Kilka dni wcześniej miał miejsce również duży rozbłysk słoneczny.

Takie wydarzenia powtarzają się dość często, więc stałe obserwacje poziomu promieniowania są dla nas bardzo ważne.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: promieniowanie UV
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama