Przebadano robaki z Czarnobyla. Nietknięte promieniowaniem
Naukowcy zebrali i przebadali nicienie, które znajdują się w Strefie Wykluczenia w pobliżu Czarnobyla. Okazało się, że robaki wydają się być nietknięte szkodliwym promieniowaniem. To wcale jednak nie oznacza, że strefa w pobliżu dawnej elektrowni stała się bezpieczna. Badacze upatrują wyjaśnienia w czymś innym.
Strefa Wykluczenia w pobliżu elektrowni w Czarnobylu jest zamknięta dla ludzi od kilkudziesięciu lat. Katastrofa, do której doszło w 1986 r., sprawiła, że tereny są tam skażone. Oczywiście zwierzęta o tym nie wiedzą i zamieszkują ten region. Wcześniejsze badania przeprowadzone na organizmach fauny wykazały różne zmiany, w tym genetyczne. Co jednak ciekawe, nie znaleziono ich wśród badanych niedawno robaków.
Nicienie z Czarnobyla nie wykazały oznak wpływu promieniowania
Naukowcy przebadali nicienie z gatunku Oschieus tipulae, czyli niewielkie bezkręgowce, które zebrano w zonie z okolicy czarnobylskiej elektrowni. Co ciekawe, analiza robaków wykazała brak widocznego wpływu promieniowania na te zwierzęta. Dotyczy to także uszkodzeń genomu, co raczej przez badaczy było spodziewane. Co to oznacza?
Wygląda na to, że nicienie w jakiś sposób dostosowały się do warunków, w których tam żyją i promieniowanie ze Strefy Wykluczenia nie wpływa na nie w negatywny sposób. Odkrycie jest dosyć istotne i może zostać wykorzystane w kolejnych badaniach.
Czy nagła zmiana środowiska wyselekcjonowała gatunki, a nawet osobniki w obrębie gatunku, które są naturalnie bardziej odporne na promieniowanie jonizujące?
Zespół biologów pod przewodnictwem Sophii Tintori z Uniwersytetu Nowego Jorku twierdzi, że może to dać pewne informacje na temat mechanizmów naprawy DNA. Dalsze badania mogą doprowadzić do opracowania rozwiązań, które potem znajdą zastosowanie w medycynie.
Strefa Wykluczenia w Czarnobylu ciągle niebezpieczna
Przykład nicieni wcale nie oznacza, że w Strefie Wykluczenia nagle zrobiło się bezpiecznie. Choć od wybuchu reaktora w czarnobylskiej elektrowni upłynęło już prawie 40 lat, tak obszar ten nadal jest skażony i pozostanie tak nawet przez tysiące lat.
Zona w okolicy Czarnobyla ma 2,6 tys. km kwadratowych i po utworzeniu strefy przybyły tam różne zwierzęta, których wcześniej nie było. Badania prowadzone przez naukowców wykazały jednak u pewnych gatunków, na przykład ptaków, spore zmiany. Dotyczy to długości życia, wielkości mózgu, częściowego albinizmu czy zaburzeń płodności.