Kosmos

Spektakularne zdjęcie Ziemi

Satelita GOES-17 wysłany na orbitę przez NOAA zaledwie 30 dni po uruchomieniu już wysyła zdjęcia Ziemi w zaskakująco wysokiej rozdzielczości.

GOES-17 obserwuje naszą planetę z orbity ustalonej na wysokość 35 900 km nad równikiem. Główną misją satelity jest ciągłe monitorowanie zjawisk atmosferycznych i środowiskowych zachodzących na zachodniej półkuli planety za pomocą instrumentu ABI (Advanced Baseline Imager) oraz obserwacje Słońca za pomocą wbudowanych aparatów ultrafioletowych i rentgenowskich.

ABI działa poprzez łączenie zdjęć w 16 oddzielnych pasmach światła: dwóch widzialnych, czterech bliskich podczerwieni i 10 podczerwieni. Analiza odbitego światła w każdej z tych długości fal dostarcza ważnych informacji na temat pyłu, mgły, dymu, pary wodnej, wiatru i roślinności.

Obecnie jednak 13 kanałów ABI jest w trybie offline, ponieważ system chłodzenia ABI nie uruchomił się prawidłowo po tym, jak satelita znalazł się na orbicie. Naukowcy pracują nad naprawieniem usterki. Ta jednak nie uniemożliwia GOES-17 wykonywanie spektakularnych zdjęć.

Załączone zdjęcie powstało przez połączenie danych zebranych ze wszystkich działających trzech pasm. Ziemia widziana w ten sposób przez satelitę jest zbliżona do tego, co możemy dostrzec gołym okiem (pomijając ostrość).

Reklama

Zdjęcie w pełnej rozdzielczości można obejrzeć tutaj.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Ziemia | NOAA | satelita
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy