Spektakularny wschód Słońca na Marsie

Mars jest oddalony od nas o prawie 55 mln km, ale można się poczuć tam, jak w domu. Udowadnia to nowe zdjęcie wschodu Słońca uchwycone przez łazik Curiosity.

Łazik Curiosity zrobił niezwykłe zdjęcie wschodu Słońca nad krawędzią krateru Gale. Zdjęcie zostało wykonane kamerą nawigacyjną Curiosity 30 listopada 2019 r. o godzinie 08:38 UTC. Udostępnił je na Twitterze Doug Ellison, jeden z inżynierów łazika.

Łazik Curiosity jest rozmiaru samochodu osobowego. Wylądował on w marsjańskim kraterze Gale 6 sierpnia 2012 r. Jego misją było zbadanie marsjańskiego klimatu i geologii, a przede wszystkim sprawdzenie, czy na Czerwonej Planecie panowały kiedyś warunki sprzyjające podtrzymaniu życia. Ponad 8 lat później łazik wciąż jest aktywny i regularnie wysyła zdjęcia na Ziemię.

Krater Gale ma średnicę 154 km. W tym rozległym basenie, który prawdopodobnie został uformowany przez uderzenie meteorytu ok. 3,5-3,8 mld lat temu, znajduje się szczyt wysoki na 5500 m. Krater od zawsze był obiektem zainteresowania naukowców, bo kiedyś mogła istnieć w nim woda.

Zdjęcie przedstawiające wschód Słońca na Marsie jest czarno-białe. W rzeczywistości jednak wschody i zachody Słońca na Czerwonej Planecie mogą mieć niebieską barwę.

NASA planuje wysłać kolejnego łazika na Marsa w 2020 r.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: badania kosmosu | Mars | Curiosity | łazik Curiosity | wschód słońca

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy