Kosmos

Ta 15-latka chce być pierwszą osobą na Marsie

Wielu 15-latków marzy o podróżach międzyplanetarnych, ale Alyssa Carson jest wyjątkowa. Chce ona zostać jedną z pierwszych osób, które postawią swoją stopę na Marsie.

Alyssa Carson całe swoje dotychczasowe życie poświęciła przygotowaniom do wyprawy na Czerwoną Planetę. Jest pierwszą osobą, która wzięła udział we wszystkich organizowanych przez NASA obozach szkoleniowych Space Camp na całym świecie. Co więcej, jest także najmłodszą osobą, która ukończyła kurs Advanced Space Academy, a obecnie zalicza klasy z kolegium w czterech językach.

- Po raz pierwszy zainteresowałam się wyprawą na Marsa, gdy miałam trzy lata. Robię wszystko to, co każdy inny normalny dzieciak, poza tym, że trenuję, by zostać astronautką i polecieć na Czerwoną Planetę - powiedziała Alyssa Carson.

Ostatnio, 15-latka stała się najmłodszą osobą w historii przyjętą do projektu PoSSUM (Polar Suborbital Science in the Upper Mesosphere), który zajmuje się badaniem górnych warstw atmosfery i certyfikuje przyszłych astronautów do latania w kosmos. To naprawdę imponująca lista osiągnięć, a Alyssa sięga po nie lawinowo.

Patrząc na jej wykład na TEDx kilka lat temu można jednak mieć pewność, że ta dziewczyna faktycznie osiągnie postawione sobie cele.

- Ona ma odpowiednie nastawienie psychiczne i robi wszystko, co może na Ziemi, by przygotować się do podróży na Marsa - powiedział Paul Foerman z NASA.

Teraz Alyssa przygotowuje się do szkolenia z niedoboru tlenu i zaawansowanego kursu nurkowania. 15-latka planuje studia na Uniwersytecie Cambridge, ukończenie International Space University we Francji oraz doktorat z astrobiologii na MIT.

Czas działa na korzyść dziewczyny. NASA planuje rozpocząć misję na Marsa w 2030 r., a wtedy Alyssa będzie miała 29 lat - zaledwie kilka mniej od średniej.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Mars | Misja na Marsa | Czerwona planeta | NASA
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy