Kosmos

Wenus była kiedyś jak Ziemia

Najnowsze badania wskazują, że planeta Wenus była kiedyś podobna do Ziemi. Na jej powierzchni mogły istnieć lądy i oceany, a nawet organizmy żywe.

Wenus jest często określana jako bliźniaczka Ziemi. Astronomowie przewidują, że nasza planeta kiedyś stanie się taka sama. Atmosfera Wenus, która jest ok. 90 razy grubsza od ziemskiej doprowadziła do katastrofalnego efektu cieplarnianego na powierzchni planety. W efekcie panują tam prawdziwie piekielne temperatury, przekraczające 460oC.

Jednak możliwe jest, że w zamierzchłej przeszłości ten piekielny świat był zamieszkany. W 1980 r. sonda Pioneer dostrzegła wskazówki sugerujące, że na Wenus mógł istnieć ocean. Teraz naukowcy z NASA Goddard Institute for Space Studies przeprowadzili symulacje komputerowe odtwarzające model starożytnej wenusjańskiej atmosfery. Zastosowany model komputerowy był podobny do tego, który stosuje się w celu przewidywania skutków zmian klimatycznych na Ziemi.

Cyfrowy model planety Wenus stworzono na podstawie danych topograficznych zebranych przez misję Magellan w 1990 r. Do celów symulacji, Wenus nadano prędkość obrotową, z jaką porusza się obecnie. Zdaniem zespołu badawczego, lądy na starożytnym Wenus były znacznie suchsze niż obecne ziemskie kontynenty. Powolna prędkość obrotowa planety odpowiadająca 117 ziemskim dniom sprawiła, że temperatura na Wenus była kiedyś zaledwie kilka stopni niższa niż obecnie na Ziemi.

Szacuje się, że Wenus podobna do Ziemi mogła być zdolna do zamieszkania przez ok. 2 mld lat. Dzisiaj to jedno z najbardziej nieprzyjaznych miejsc w całym Układzie Słonecznym.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy