Kosmos

Zachowanie galaktyk spiralnych kwestionuje Model Standardowy

Seria obserwacji galaktyk karłowatych poruszających się wokół większej galaktyki sugeruje, że standardowy model kosmologii może wymagać aktualizacji.

Astronomowie zaobserwowali, że 14 z 16 galaktyk karłowatych orbitujących wokół galaktyki soczewkowatej Centaurus A porusza się wokół tej samej wąskiej płaszczyzny. A obowiązujące w kosmologii teorie mówią, że tak być nie powinno.

Zgodnie z symulacjami opartymi na Modelu Standardowym takie zachowanie powinno się obserwować zaledwie w 0,5 proc. systemów galaktyk. Droga Mleczna Andromeda, a także Centaurus A są otoczone galaktykami karłowatymi krążącymi wokół tej samej płaszczyzny. Prawdopodobieństwo, że jest to przypadek, jest wyjątkowo małe.

- Spójny ruch wydaje się być uniwersalnym zjawiskiem wymagającym nowych wyjaśnień - powiedział Oliver Muller z Uniwersytetu w Bazylei, główny autor badań.

Wszystkie obecne symulacje opierają się na założeniu, że wszechświat jest zdominowany przez dwa tajemnicze składniki: ciemną materię i ciemną energię. Ciemna materia jest formą materii, której nie można zobaczyć, ale ma grawitacyjny wpływ na zwykłą materię. Istnienie ciemnej materii pomaga wyjaśnić np. w jaki sposób rotuje galaktyka. Ciemna energia jest z kolei odpowiedzialna za ekspansję wszechświata. Wciąż jeszcze nie znaleziono bezpośrednich dowodów istnienia ani ciemnej materii, ani ciemnej energii. Za nietypowy ruch galaktyk karłowatych może odpowiadać ciemna materia.

Centaurus A to dobrze znana galaktyka, która znajduje się 10-16 mln lat świetlnych od nas. Została ona gruntownie przebadana przez astronomów, a liczne modele sugerują, że połączyła się z mniejszą galaktyką spiralną.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Kosmos | Galaktyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy