Reklama

Zaobserwowano kolizję dwóch ogromnych asteroid

Kosmiczny Teleskop Spitzera zaobserwował zderzenie dwóch ogromnych asteroid, które może doprowadzić do powstania nowej skalistej planety – czytamy na łamach serwisu PhysOrg.

Kolizja miała miejsce 1200 lat świetlnych od Ziemi w gwiazdozbiorze Żagla, a dokładnie w bliskim sąsiedztwie gwiazdy NGC 2547-ID8. Naukowcy obserwują ten obiekt od kilku lat, ponieważ jest otoczony ogromną ilością pyłu, z którego może kiedyś powstać planeta. Jego obecność już wcześniej sugerowała liczne kolizje asteroidów, ale dopiero ostatnia obserwacja przyniosła prawdziwe rewelacje.

- Zaobserwowaliśmy coś, co wydaje się szczątkami ogromnego zdarzenia. Mogliśmy śledzić jak się zmienia - sygnał zanika, w miarę jak drobiny pyłu tworzące chmurę zderzają się ze sobą i jeszcze bardziej rozdrabniają. Spitzer jest idealny do monitorowania nawet niewielkich zmian w podczerwieni całymi miesiącami i latami - powiedziała Kate Su z Uniwersytetu Arizony.

Reklama

Planety skaliste powstają z chmur pyłu krążących wokół młodych gwiazd. Czasami z malutkich drobinek tworzą się asteroidy, te mogą się zdarzać, ale niektóre zaczynają rosnąć i po upływie 100 mln lat stają się dojrzałymi planetami skalistymi - jak nasza Ziemia.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: asteorida | Kosmiczny Teleskop Spitzera

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy