600 tys. dzieci co roku umiera z powodu zanieczyszczeń powietrza
Najnowszy raport UNICEF obnaża bezwzględną prawdę o jakości powietrza, którym oddychamy. Wskazuje on, że na świecie aż 2 mld dzieci tłoczą do swoich płuc nadmiernie zanieczyszczone powietrze, co ma poważne konsekwencje zdrowotne.
Raport UNICEF wskazuje, że co trzecie spośród wymienionych 2 mld dzieci, mieszka w północnych Indiach lub jednym z krajów sąsiednich. Oddychanie toksycznym powietrzem oznacza poważne skutki zdrowotne - uszkodzenie płuc, mózgu i innych narządów. Aż 300 mln dzieci na świecie ma do czynienia z powietrzem, w którym ilość zanieczyszczeń co najmniej 6 razy przekracza normy dopuszczone przez WHO. Z tej ogromnej grupy, aż 220 mln najmłodszych mieszka w Azji w Południowej.Liczby te nie powinny zaskakiwać, jeżeli weźmiemy pod uwagę stolicę Indii. New Delhi jest uznawane za jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. To konsekwencja słabych wiatrów i częstego palenia śmieci na ulicach, co pomaga bezdomnym przeżyć. Jeszcze przed słynnym festiwalem Diwali, w New Delhi odnotowuje się stężenie pyłów zawieszonych PM 2.5 na poziomie 300 mg/m3. Po Diwali stężenie tych samych substancji wzrasta aż do 900 mg/m3. Normy ustalone przez WHO wynoszą 10 mg/m3. - Poziomy zanieczyszczeń skaczą każdej zimy, a my już dostrzegamy tego konsekwencje. To prawdziwa katastrofa zdrowotna - powiedział Anumita Roy Chowdhury z Centre for Science and Environment.
Badania wskazują, że u jednej trzeciej dzieci mieszkających w New Delhi występują zaburzenia czynności płuc i choroby układu oddechowego, takie jak astma. Dzieci są bardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza niż dorośli, gdyż oddychają dwa razy szybciej, a także pobierają więcej powietrza w stosunku do ich masy ciała. Ich mózg i układ odpornościowy stale się rozwija.Raport UNICEF jest szokujący. Z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniami powietrza, każdego roku na świecie umiera aż 600 tys. dzieci poniżej 5. roku życia.Szacuje się, że na świecie żyje 2,26 mld dzieci. Aż 2 mld oddychają toksycznym powietrzem. 620 mln z nich żyje w Azji Południowej - głównie w północnych Indiach, 520 mln w Afryce, a 450 mln w Azji Wschodniej (głównie Chiny). Niestety, prognozy na najbliższą przyszłość nie są optymistyczne.