Cyklotron zastąpi elektrownię w produkcji ważnego izotopu do diagnozowania chorób

Naukowcy z BC Cancer Agency w Vancouver i laboratorium TRIUMF nauczyli się wytwarzać bardzo ważny izotop, wykorzystywany jako wskaźnik do celów diagnostycznych w medycynie nuklearnej.

Chodzi o Tc-99m, czyli niestabilny izomer izotopu pierwiastka technetu, którego krótki okres połowicznego rozpadu minimalizuje napromieniowanie ciała pacjenta oraz nie powoduje skutków ubocznych. Dzięki temu doskonale nadaje się do diagnozowania chorób wielu narządów.

Tradycyjna metoda produkcji tego izotopu polega na rozszczepieniu uranu. W wyniku tej reakcji powstaje radionuklid molibden-99, który po kilkudziesięciu godzinach rozpada się właśnie na Tc-99m. Cały cykl przeprowadzany jest w dwóch reaktorach atomowych - w Kanadzie i Holandii, jednak obie placówki zakończą produkcję w 2016 roku. Opanowanie innych metod wytwarzania izotopu stało się nieuniknione.

Reklama

Przez rok kanadyjscy naukowcy z laboratorium TRIUMF starali się dostosować do tego cyklotron - rodzaj akceleratora cząstek wykorzystywanego w szpitalach do produkcji innych radioizotopów. W lutym 2012 roku ogłoszono, że odpowiednia modernizacja może przynieść oczekiwany efekt, a kilka dni temu świętowano sukces.

Nowa metoda umożliwia produkcję znacznych ilości Tc-99m. Niestety, 6-godzinny okres półtrwania uniemożliwia jego przechowywanie i transport na większe odległości.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: cyklotron | akcelerator | medycyna | Izotopy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy