Kobiece piersi starzeją się szybciej niż reszta ciała

Z badań przeprowadzonych przez naukowców z Los Angeles wynika, że piersi są zwykle ok. 2-3 lata starsze, niż wskazywałby wiek kobiety. Co ciekawe, mamy też organy, które są znacznie młodsze niż reszta ciała.

Różne części ciała starzeją się w różnym tempie
Różne części ciała starzeją się w różnym tempie123RF/PICSEL

Steve Horvath i jego koledzy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles odkryli, że mechanizm starzenia się, który jest zakodowany w ludzkim genomie, przebiega w różnych tkankach w różnym tempie.

Amerykańscy naukowcy przebadali 7844 próbki z 51 różnych tkanek od osób w różnym wieku (od płodów aż do 101-latków). Odkryli 353 części genomu, które w różnym tempie w różnych tkankach ulegają procesowi metylacji DNA (chemiczne zmiany zachodzące w DNA wraz z wiekiem u człowieka).

Naukowcy sprawdzili dokładnie, w jakim stopniu w poszczególnych fragmentach doszło do metylacji. Dokonali przy tym kilku ciekawych odkryć, które mogą pomóc w badaniu nowotworów. Najważniejsze można znaleźć w nagłówkach różnych portali: piersi starzeją się szybciej. Zdrowe tkanki piersi są średnio 2-3 lata starsze, niż wskazuje na to wiek kobiety. A jeżeli kobieta ma raka, to zdrowa tkanka w pobliżu guza jest starsza ok. 12 lat od niej samej.

Badanie, którego wyniki opublikowano w “Genom Biology", przynosi więcej ciekawych informacji. W naszych ciałach są też organy, które starzeją się wolniej, często znacznie wolniej niż my sami. Na przykład mięsień sercowy, który średnio jest 9 lat młodszy niż jego właściciel.

To, co odkryli Steve Horvath i jego koledzy, w przyszłości zapewne pozwoli człowiekowi lepiej walczyć z procesem starzenia się. Droga do nieśmiertelności co prawda wciąż daleka, ale to ważne odkrycie.

Marta Wawrzyn

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas