Lek na raka z australijskich lasów tropikalnych

Australijscy naukowcy dokonali przełomu w walce z nowotworami. Udało się im pozyskać lek z nasion tropikalnej rośliny do niszczenia skomplikowanych guzów.

Zespół lekarzy z QIMR Berghofer Medical Research Intitute pod kierownictwem Glena Boyle'a odkrył, że pojedynczy zastrzyk środka EBC-46 umożliwia rozpad wielu guzów nowotworowych. Eksperymenty przeprowadzono na modelach ludzkich guzów, więc wiadomo, że taka terapia na pacjentach również byłaby skuteczna.

- Otrzymaliśmy świetne wyniki wprowadzając EBC-46 bezpośrednio do guzów czerniaka i nowotworów głowy, szyi oraz okrężnicy. W większości przypadków jeden zastrzyk wystarczył, by w ciągu 4 godzin komórki nowotworowe utraciły zdolność do przeżycia, co ostatecznie doprowadziło do rozpadu guza - powiedział Boyle.

EBC-46 odcina dopływ krwi do guza. Jest to substancja pozyskiwana z nasion owoców drzewa Hylandia dockrillii, które rośnie w deszczowych lasach australijskiego stanu Queensland. Środek odkryła firma EcoBiotics, która obecnie pracuje nad stworzeniem odpowiedniego lekarstwa dla ludzi. EBC-46 będzie testowany jedynie na guzach, do których substancję można zaaplikować bezpośrednio lub miejscowo. Nie ma żadnych dowodów sugerujących, że zastrzyk zadziała w przypadku nowotworów, które dały przerzuty.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | onkologia | lek na raka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama