Lek przeciwnowotworowy 49 razy silniejszy od obecnie stosowanych

​Naukowcom udało się stworzyć niezwykle skuteczny lek przeciwnowotworowy, który jest aż 49 razy silniejszy od cisplatyny. Od powszechnie stosowanych chemioterapeutyków jest tańszy i mniej toksyczny dla zdrowych komórek.

Komórki nowotworowe przestawiają się z pozyskiwania energii z wadliwych mitochondriów na rzecz glikolizy beztlenowej. FY26 zmusza komórki nowotworowe do produkowania energii za pomocą wadliwych mitochondriów, co ostatecznie doprowadza do ich śmieci.

- Zdrowe komórki produkują energię w mitochondriach, ale komórki nowotworowe mają wadliwe te minifabryczki i są zmuszone do pozyskiwania energii za pośrednictwem zachodzącej w cytoplazmie glikolizy. Nasz lek atakuje równowagę energetyczną komórek nowotworowych - powiedział Peter Sadler, jeden z twórców leku.

FY26 to innowacyjny lek stworzy przez uczonych z University of Warwick, który może znaleźć zastosowanie przeciwko komórkom nowotworowym opornym na leki bazujące na platynie.

- Blisko połowa schematów chemioterapii wykorzystuje leki z platyną. Działają one uszkadzając DNA. Nie rozróżniają komórek zdrowych i nowotworowych. To prowadzi do szerokiego spektrum skutków ubocznych. Nasz lek z osmem ma inny mechanizm działania i pozostaje aktywny wobec nowotworów, które uodporniły się na takie leki jak cisplatyna - dodał Sadler.

Testy przeprowadzone na 809 liniach nowotworowych w Wellcome Trust Sanger wykazały 49 razy większą skuteczność FY26 od cisplastyny. Podobne rezultaty otrzymano podczas badań na 60 liniach komórkowych w amerykańskim National Cancer Institute.

Wiele wskazuje na to, że medycyna zyskała cennego sojusznika w walce z nowotworami.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: onkologia | nowotwory | terapia antynowotworowa | chemioterapia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy