Medycyna przyszłości

Mózg po wybuchu bomby atomowej regeneruje się szybciej

W wyniku prób jądrowych w atmosferze pojawiają się ogromne ilości izotopu węgla znanego jako węgiel-14, który przedostaje się do ludzkich komórek. Teraz naukowcy postanowili zbadać przy pomocy tego pierwiastku potencjał dorosłego organizmu do regeneracji neuronów.

Próby jądrowe nad powierzchnią ziemi, które były powszechnie przeprowadzane zarówno przez USA, jak i ZSRR zostały zakazane w 1963 r. przez Limited Test Ban Treaty. Wygenerowane w okresie zimnej wojny ilości węgla-14 zdążyły już się rozłożyć, jednak biolodzy z Europy odkryli ich niezwykłe właściwości. Wyniki ich eksperymentu wykazują jednoznacznie, że dorośli są zdolni do wytwarzania nowych komórek mózgowych.

Takie wnioski badacze wyciągnęli po analizie mózgów osób wystawionych na ekspozycję węgla-14. Okazuje się, że mózg dorosłego człowieka wytwarza aż 1400 nowych neuronów dziennie. W rzeczywistości jednak komórek nerwowych nie przybywa. Ich liczba pozostaje względnie stała, a to dlatego, że część z całkowitej puli jest każdego dnia przez mózg zużywana.

Naukowcy są przekonani, że to właśnie obecność węgla-14 doprowadza do zwiększonej proliferacji komórek nerwowych, a przez to do odbudowy mózgu. Wykonujący eksperyment badacze nie znają jeszcze szczegółowych mechanizmów, które prowadzą do tej niezwykłej regeneracji.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Mózg | Neurologia | neurony | komórka nerwowa | bomba atomowa | regeneracja | Medycyna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy