Napoje gazowane pomogą pokonać nowotwory

Napoje gazowane bogate w tlen mogą być korzystne w leczeniu nowotworów, także tych, które nie odpowiadają na konwencjonalne terapie.

Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego i Uniwersytetu Ulster pracują nad projektem, który może okazać się przełomowy w leczeniu nowotworów. Powszechnie wiadomo, że guzy nowotworowe mogą przetrwać w warunkach zmniejszonych dostaw tlenu w porównaniu do zdrowych tkanek. Guzy stale rosną i rozwijają się, co osłabia naczynia krwionośne dostarczające tlen do komórek nowotworowych. To sprawia, że leczenie niektórych nowotworów jest szczególnie trudne.

Brytyjscy uczeni pracują nad napojem bogatym w mikrobąbelki wypełnione tlenem. Po dostarczeniu tego pierwiastka do nowotworów, stają się one podatne na klasyczne terapie.

- Ograniczona podaż tlenu sprawia, że komórki rakowe wchodzą w "tryb przetrwania", co czyni je trudnymi do pokonania za pomocą tradycyjnych chemio- i radioterapii. Jest to szczególnie problematyczne w leczeniu wielu nowotworów, w tym raka trzustki. Nie chciałabym się śpieszyć i namawiać ludzi do zakupu napojów bogatych w tlen. Nasze badania są na wczesnym etapie, ale potencjał terapii jest naprawdę duży - powiedziała prof. Eleanor Stride, główna autorka badań.

Reklama

Naukowcy przeprowadzili już małą próbę kliniczną natlenowanego napoju na myszach i odkryli, że po wstrzyknięciu tego gazu, zwierzęta były bardziej wrażliwe na chemioterapię. Kolejnym krokiem będzie powtórzenie eksperymentu na większą skalę u gryzoni, a następnie u ludzi.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nowotwory | onkologia | guz
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy