Medycyna przyszłości

Odkryto dlaczego nowotwory powracają po skutecznym leczeniu

Naukowcy odkryli, że komórki umierające w wyniku chemio- czy radioterapii wysyłają sygnały ostrzegawcze, które chronią inne przed podobnym losem. To wyjaśnia dlaczego tak wiele nowotworów powraca po początkowej dobrej reakcji na leczenie.

Komórki macierzyste często przeżywają różne terapie antynowotworowe. Dotyczy to zarówno zdrowych komórek macierzystych, które są wykorzystywane do regeneracji organizmu, jak i rakowych komórek macierzystych (CSCs), które powodują nawroty choroby. Teraz zespół uczonych z University of Washington dowiedział się, dlaczego tak się dzieje.

Uczeni napromieniowali dorosłe komórki macierzyste muszek owocowych i poddali działaniu chemioterapeutyków. Okazało się, że umierające komórki ostrzegają inne przed nadchodzącą śmiercią, co daje szanse komórkom macierzystym na ukrycie.

Podczas umierania w wyniku napromieniowania, komórki uwalniają białko Pvf1, które jest podobne do ludzkiej angiopoetyny. Wiąże się ono z receptorami Tie komórek macierzystych, co wywołuje wzmożoną produkcję microRNA - krótkich fragmentów RNA, które hamują apoptozę. Tak ochronione komórki nie ulegają samozniszczeniu.

Przedstawiony mechanizm ewolucyjnie wydaje się być sensowny, bo zabezpiecza jedyny rodzaj komórek, które docelowo mogą odbudować organizm. Zrozumienie tego procesu może umożliwić skuteczniejszą walkę z nowotworami złośliwymi.

Reklama
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy