Medycyna przyszłości

Pierwsza tabletka śledząca dopuszczona do użytku

Amerykańskie władze zatwierdziły pierwszą tabletkę, której lokalizację można śledzić po połknięciu.

Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła tabletki aripiprazolu Abilify MyCite do użycia. Preparat ma za zadanie leczyć schizofrenię i epizody maniakalne. Umieszczony w tabletce czujnik ma zarejestrować, czy lek faktycznie został zażyty. Plaster noszony przez pacjenta przesyła tę informację do jego smartfona lub bezpośrednio do lekarza, jeżeli wyrazi się na to zgodę.

Eksperci przyznają, że czujnik umieszczony w tabletkach Abilify MyCite nie powinien być wykorzystywany do śledzenia przyjmowania leku w czasie rzeczywistym lub w nagłym wypadku, ponieważ detekcja może być opóźniona. Czujnik wielkości ziarnka piasku aktywuje się przy pierwszym kontakcie z sokiem żołądkowym. Detekcja tabletki może zająć od 30 minut do 2 godzin.

- Być może tabletki będą w stanie pomóc niektórym pacjentom w śledzeniu przyjmowania leków przepisanych na choroby psychiczne. FDA wspiera rozwój i wykorzystanie nowych technologii w zakresie leków na receptę i zobowiązuje się współpracować z firmami, aby zrozumieć, jak technologie mogą pomóc pacjentom - powiedział Mitchell Mathis z FDA.

Tabletki nie zostały dopuszczone do stosowania u pacjentów w podeszłym wieku oraz tych cierpiących na psychozę (często związaną z demencją). 

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: schizofrenia | choroba psychiczna | FDA | leki | tabletka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy