Medycyna przyszłości

Pobieranie krwi bez igły już w 2016 r.

Chyba nikt nie lubi pobierania krwi. Czasami nawet pielęgniarka z wieloletnim stażem ma problem z trafieniem w żyłę, co kończy się dodatkowym stresem. Już wkrótce krew będzie można pobierać bez użycia igły.

Innowacyjne urządzenie stworzone we współpracy firmy Tasso Inc. z Uniwersytetem Wisconsin-Madison wytwarza silne podciśnienie, które wysysa krew do niewielkiego pojemnika. Cały proces odbywa się błyskawicznie i według zapewnień twórców jest całkowicie bezbolesny. W ten sposób można pobrać jednorazowo ok. 0,15 cm3 płynu, a to wystarczająca ilość do przeprowadzenia większości pospolitych badań diagnostycznych.

Rozwój projektu urządzenia do bezbolesnego pobierania krwi wspiera DARPA, która przeznaczyła na niego grant w wysokości 3 mln dol. Amerykańska agencja chce, by pobraną przy użyciu urządzenia próbkę dało się przechowywać przez tydzień w temperaturze przekraczającej 60oC. Taka funkcjonalność bardzo przydałaby się szczególnie na polu walki, gdzie często nie ma możliwości właściwego zabezpieczenia materiału biologicznego.

Twórcy innowacyjnego projektu mają nadzieję, że gotowy produkt trafi na rynek na początku 2016 r.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: krew | pobieranie krwi | DARPA | diagnostyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy