Medycyna przyszłości

Podczas gry w piłkę Neymar nie myśli jak normalny człowiek

Japońscy neurolodzy postanowili przyjrzeć się mózgowi jednego z najlepszych piłkarzy na świecie - Brazylijczyka Neymara. Tego, co odkryto, chyba nikt się nie spodziewał...

Okazało się, że podczas dryblingu neurony Neymara wykazują jedynie 10-procentową aktywność. Jest to o tyle zaskakujące, że podobna aktywność mózgowa oraz gra oparta głównie na instynkcie i odruchach, była do tej pory przypisywana nie profesjonalnym piłkarzom, a amatorom.

Neurobiolodzy są zaskoczeni takim obrotem spraw i nie wiedzą, czy to, że "Neymar gra na autopilocie" jest efektem morderczych treningów czy czymś, co po prostu nazywamy "talentem". Uczeni są przekonani, że podobne wyniki uzyskano by podczas badań na innych piłkarzach ze światowej elity.

10-procentowa aktywność neuronalna podczas gry nie oznacza bynajmniej, że Neymar "nie myśli". Zawodnik przełącza się na inny poziom organizacji, w którym decyzje są podejmowane automatycznie, jest w stanie wykonywać wiele skomplikowanych ruchów na raz, a zachowanie jest trudniejsze do odczytania dla przeciwników.

Może zatem okazać się, że im lepszy piłkarz, tym bardziej instynktownie zachowuje się na boisku i nie myśli o niczym innym, niż tylko o piłce.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Neurologia | Medycyna | Neymar | aktywność mózgu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy