Medycyna przyszłości

Przeszczep głowy małpy udany. Teraz czas na ludzi?

​Włoski neurolog Sergio Canavero chce przeprowadzić pierwszy przeszczep ludzkiej głowy pod koniec 2017 r. Przygotowania do zabiegu trwają w najlepsze. Teraz pionierski chirurg ogłosił, że dokonał udanego przeszczepu na małpie.

Zespół naukowców, który chce dokonać pionierskiej operacji przeszczepu głowy - dr Sergio Canavero i dr Xiaoping Ren z Harbin Medical University - stale doskonali wykorzystywane techniki. Ren dokonał już ponad 1000 przeszczepów u myszy. Zwierzęta były w stanie oddychać i pić po 10-godzinnej operacji, ale żyły tylko kilka minut. Teraz zespół Rena przeprowadził operację na małpach.

Nawet jeżeli doniesienia okazałyby się prawdziwe, to prawdopodobnie nie opierałyby się na innych założeniach niż pierwsza transplantacja głowy dokonana w latach 70. ubiegłego wieku przez dr Roberta White'a. Zwierzęta przeżyły operację. Ren korzystał z książki dr White'a - schłodził mózg do temperatury -15oC w celu ochrony tkanki nerwowej, a po równym oddzieleniu rdzenia kręgowego i naczyń krwionośnych dawcy, połączył je z ciałem biorcy.

- Małpa w pełni przeżyła procedurę bez urazu neurologicznego jakiegokolwiek rodzaju - powiedział Canavero.

Zwierzę uśpiono zaledwie 20 godzin po transplantacji z powodów etycznych. Celem eksperymentu nie było zbadanie potencjalnej długości życia po operacji, ale sprawdzenie, jak utrzymać mózg ukrwiony, aby zapobiec śmierci tkanki z powodu braku tlenu i substancji odżywczych.

Najbardziej poddające w wątpliwość realność opisanego sukcesu jest to, że Canavero zdecydował się pójść do prasy, zanim wyniki eksperymentów zostały udostępnione środowisku naukowemu. Canavero przekonuje jednak, że 7 publikacji jest gotowych do druku. "Motherboard" i "New Scientist" faktycznie otrzymały dwie prace, ale wciąż są one weryfikowane, zanim trafią do druku.

Temat przeszczepu głowy przez dr Canavero jets niezwykle medialny, ale czasopisma naukowe bardziej interesują implikacje przeprowadzonych eksperymentów. Jedna z przesłanych prac dotyczyła odrastania nerwów po uszkodzeniu rdzenia kręgowego, co stanowi nadzieję dla milionów sparaliżowanych osób na całym świecie.

Zespół Canavero-Ren nie jest jedynym, który chce przeprowadzić przeszczep głowy. Grupa kierowana przez C-Yoon Kima z Konkuk University w Korei Południowej opanowała do perfekcji technikę łączenia przerwanego rdzenia kręgowego myszy. Dopóki jednak magazyny naukowe nie zdecydują się opublikować wyników badań, sceptycyzm będzie wskazany.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: przeszczep głowy | neurologia | transplantacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy