Samotność równie szkodliwa co palenie papierosów

Samotność i izolacja społeczna niszczą nasze zdrowie - zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Może być to równie szkodliwe co równowartość wypalenia 15 papierosów dziennie.

Skutki samotności zostały przeanalizowane przez komisję nieżyjącej już posłanki Jo Cox. Opublikowano raport, z którego wynika, że w samej tylko Wielkiej Brytanii żyje 9 mln samotnych osób.

Osoby samotne i wyizolowane społecznie są bardziej podatne na depresję, a przez to mogą targnąć się na własne życie w starszym wieku. Osoby samotne są także o 64 proc. bardziej podatne na rozwój demencji i osłabienie funkcji poznawczych.

Samotność nie tylko wpływa na zdrowie psychiczne danej osoby, ale może także odbijać się negatywnie na zdrowiu fizycznym. O 26 proc. wzrasta także ryzyko śmierci, gdyż osoby samotne są bardziej narażone na wysokie ciśnienie krwi i otyłość. W rzeczywistości okazało się, że brak relacji społecznych wpływa na zdrowie równie niekorzystnie co wypalenie 15 papierosów dziennie.

Osoby samotne częściej odwiedzają lekarzy, po części tylko po to, aby mieć kontakt z innym człowiekiem. W związku z tym częściej przepisuje się im leki (czasami także te niepotrzebne), co może sprzyjać globalnej lekooporności.

W opublikowanym raporcie wezwano rząd Wielkiej Brytanii do podjęcia dalszych działań w celu rozwiązania problemu samotności.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: palenie tytoniu | samotność | izolacja społeczna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy