Medycyna przyszłości

Tajemnice bakterii jelitowych zostaną odkryte?

Nowo odkryte białka mogą pomóc wyjaśnić, co tak naprawdę stoi za siłą bakterii jelitowych.

Ludzkie jelita zawierają tryliony mikroorganizmów. Odgrywają one kluczową rolę w funkcjonowaniu naszego ciała - od wzmacniania układu odpornościowego po wpływ na nasze zachowanie i osobowość. Do niedawna nie było jasne, jak bakterie wpływają na naszą biologię, ale naukowcy uważają, że może mieć to coś wspólnego z grupą nowo zidentyfikowanych białek, które powstają przy udziale mikrobiomu.

W wyniku badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Stanforda, zidentyfikowano dziesiątki tysięcy białek wytwarzanych przez bakterie żyjące w jamie ustnej, jelitach, skórze i pochwie. Można je wykorzystać do opracowania nowych leków.

- Niezwykle ważne jest zrozumienie interakcji między ludzkimi komórkami a mikrobiomem. Jak się komunikują poszczególne bakterie? Jak chronią się przed innymi szczepami? Na wiele pytań nie znamy odpowiedzi - powiedziała dr Ami Bhatt, główna autorka badań.

Wykorzystując nowe podejście do wykrywania genów, naukowcy zidentyfikowali ponad 4000 rodzin białek, których nigdy wcześniej nie widziano. Było to spowodowane ich wielkością - niektóre mają mniej niż 50 aminokwasów długości.

Nie wiadomo, co one dokładnie robią - prawdopodobnie ok. 30 proc. odgrywa rolę w komunikacji między komórkami bakteryjnymi i komórkami gospodarza. Pełne zrozumienie funkcjonowania mikrobiomu bakteryjnego jest kluczowe do opracowania nowych terapii i innowacyjnych leków.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bakterie | mikrobiom bakteryjny | bakterie jelitowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama