Medycyna przyszłości

Uzbeccy genetycy wyłonią ze społeczeństwa najlepszych sportowców

​Najlepsi sportowcy dotychczas byli wyłaniani metodą scoutingu i żmudnych obserwacji. W Uzbekistanie do tego celu już wkrótce zastosuje się analizę genów.

Zespół naukowców z Uzbekistanu przez 2 lata analizował DNA najlepszych sportowców. W konsekwencji tych badań udało się im opracować zestaw 50 genów, których pojawienie się u uzbeckich dzieci zwiększa przyszłe szanse na osiągnięcie sukcesu sportowego.

- Rozwinięte kraje świata, takie jak USA, Chiny czy państwa europejskie, prowadzą zaawansowane badania nad ludzkim genomem. Odkryto już geny określające predyspozycje do uprawiania konkretnych sportów. Chcemy posłużyć się tym mechanizmem, by wybrać spośród społeczeństwa przyszłych olimpijczyków - powiedział Rustam Muhamedov, szef laboratorium genetycznego w uzbeckim Instytucie Chemii Bioorganicznej.

Zdaniem Muhamedova taka taktyka przysłuży się wszystkim, szczególnie rodzicom, którzy będą świadomi potencjału drzemiącego w ich dzieciach. Międzynarodowe grono ekspertów jest jednak sceptycznie nastawione do pomysłu uzbeckich uczonych. Jest to głównie spowodowane faktem, że funkcja większości genów nie została jeszcze ustalona. Nie wiadomo również jak wygląda stopień interakcji poszczególnych układów genów.

- Na obecnym etapie rozwoju genetyki, pomysł Uzbekistanu nie ma sensu. To, co próbują osiągnąć, to dowiedzieć się czegoś na temat ludzkiej fizjologii. A jeżeli ktoś chce zgłębić tajemnice fizjologii, powinien testować fizjologię, a nie geny - podsumował David Epstein, autor książki "The Sports Gene".

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sportowcy | genetyka | DNA | geny | uzbekistan
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy