Przełom w walce z malarią. Pierwszy lek dla niemowląt zatwierdzony
Właśnie wykonaliśmy ważny krok w walce z jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych. Po raz pierwszy zatwierdzono lek przeciwko malarii przeznaczony dla niemowląt i bardzo małych dzieci. Preparat, opracowany przez firmę Novartis, ma trafić do krajów afrykańskich już w ciągu kilku najbliższych tygodni.

Dotychczas w leczeniu malarii u niemowląt stosowano leki opracowane z myślą o starszych dzieciach, co wiązało się z ryzykiem przedawkowania lub niewłaściwego dawkowania. Organizmy niemowląt, których wątroba i inne narządy nie są jeszcze w pełni rozwinięte, inaczej przetwarzają leki, co powodowało tzw. lukę terapeutyczną w tej grupie pacjentów.
Leczenie dopasowane do najmłodszych
Teraz sytuacja się zmienia, ponieważ nowy lek, znany pod nazwami handlowymi Coartem Baby lub w niektórych krajach Riamet Baby, został zatwierdzony przez szwajcarskie władze i wkrótce zostanie wprowadzony w regionach najbardziej dotkniętych malarią. Novartis planuje jego dystrybucję w dużej mierze na zasadzie non-profit, co ma pomóc w ograniczeniu barier finansowych w dostępie do leczenia.
Statystyki, które niepokoją
Malaria wciąż pozostaje jedną z najgroźniejszych chorób zakaźnych na świecie. Tylko w 2023 roku choroba była przyczyną około 597 tys. zgonów, z czego prawie trzy czwarte przypadków dotyczyło dzieci poniżej piątego roku życia. Większość zgonów miała miejsce w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie malaria jest szczególnie groźna nie tylko z powodu samej choroby, ale też współistniejących schorzeń, jak anemia sierpowata, która dodatkowo osłabia układ odpornościowy dzieci.
Od ponad trzech dekad nieustannie działamy na rzecz walki z malarią, dążąc do przełomów tam, gdzie są one najbardziej potrzebne. Jesteśmy dumni, że wspólnie z partnerami udało nam się opracować pierwszy klinicznie potwierdzony lek na malarię dla noworodków i niemowląt, dzięki czemu nawet najmniejsi i najbardziej bezbronni pacjenci mogą wreszcie otrzymać należytą opiekę
Lek powstał we współpracy Novartis z organizacją Medicines for Malaria Venture (MMV), szwajcarską organizacją non-profit wspieraną m.in. przez rządy Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Holandii, a także przez Bank Światowy i Fundację Rockefellera. W badaniach klinicznych uczestniczyło także osiem państw afrykańskich, które jako pierwsze mają uzyskać dostęp do nowego leku.
Martin Fitchet, dyrektor generalny MMV, zwraca uwagę, że to kolejny krok w stronę eliminacji malarii: "Malaria jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie, zwłaszcza wśród dzieci. Ale przy odpowiednich zasobach i determinacji można ją wyeliminować. Zatwierdzenie Coartem Baby to ważne uzupełnienie narzędzi w walce z malarią i lek, który może uratować tysiące najmłodszych istnień".