Medycyna przyszłości

W jelitach nicieni odkryto nowy antybiotyk

W jelitach nicieni (typie bezkręgowców) naukowcy znaleźli nowy antybiotyk, który może okazać się skuteczną bronią przeciwko najniebezpieczniejszym bakteriom.

Darobaktyna, bo tak nazywa się owy specyfik, została odkryta u bakterii Photorhabdus, które występują w jelitach nicieni. Naukowcy mają nadzieję, że darobaktynę uda się przekształcić w preparat odpowiedni dla ludzi. Gdyby się to udało, byłby to pierwszy antybiotyk powstały z poziomu mikrobiomu zwierzęcego.

To, co sprawia, że bakterie Gram-ujemne są szczególnie trudne do pokonania, to zewnętrzna błona, która chroni je przed wszelkiego rodzaju atakami. Darobaktyna wyróżnia się tym, że przełamuje tę barierę, zakłócając działanie białka BamA.

- Darobaktyna wiąże się z białkiem BamA i zamyka je, więc nie można go ponownie otworzyć. Bakterie nie są w stanie zbudować własnej błony komórkowej, co powoduje ich śmierć - powiedział Kim Lewis z Uniwersytetu Northeastern w Massachusetts.

W warunkach laboratoryjnych nowy antybiotyk był w stanie wyleczyć myszy z niebezpiecznych zakażeń Escherichia coli i Klebsiella pneumoniae bez jakichkolwiek toksycznych skutków ubocznych. Przygotowanie darobaktyny dla ludzi zajmie więcej czasu.

Naukowcy zidentyfikowali nicienie jako potencjalnego gospodarza dla nowego antybiotyku ze względu na sposób, w jaki żywią się one owadami, atakują ich larwy i uwalniają bakterie, które muszą walczyć z patogenami podobnymi do tych w ludzkich jelitach.

Bakterie Gram-ujemne znajdują się na szczycie listy "priorytetowych patogenów", które stanowią obecnie największe zagrożenie dla ludzkośći.

Reklama
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: antybiotyki | bakterie | nicienie | mikrobiom | Escherichia coli
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy